Jakie dokumenty poświadczające cel przejazdu należy posiadać?
Witam, niektórzy przewoźnicy mają konkretnie określone warunki na jakich można odbyć ulgowy przejazd ze zniżką 78% i to rodzi dwa pytania. Jakie dokumenty poświadczające cel przejazdu trzeba mieć, żeby taki przejazd miał miejsce. I co ewentualnie grozi za ich brak lub podróż np. do innego miasta do apteki po specjalistyczny sprzęt. Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.
Szanowny Panie,
W myśl przepisów ze zniżki 78 proc. we wszystkich rodzajach pociągów mogą korzystać „dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne do ukończenia 24. roku życia oraz studenci dotknięci inwalidztwem lub niepełnosprawni do ukończenia 26. roku życia” oraz ich opiekunowie wyłącznie przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub z miejsca pobytu (tam i z powrotem) do:
- przedszkola,
- szkoły,
- szkoły wyższej,
- placówki opiekuńczo-wychowawczej,
- placówki oświatowo-wychowawczej,
- specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego,
- specjalnego ośrodka wychowawczego,
- ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
- ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego,
- domu pomocy społecznej,
- ośrodka wsparcia,
- zakładu opieki zdrowotnej,
- poradni psychologiczno–pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej,
- na turnus rehabilitacyjny.
Konieczne jest udokumentowanie celu podróży. Jeśli dziecko korzysta z ulgowego przejazdu w drodze do np. szkoły, konieczna jest legitymacja szkolna. Natomiast przy przejazdach do i z jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej lub organizujących turnusy rehabilitacyjne, wraz z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność (np. legitymacją) wymagane jest zaświadczenie (zawiadomienie, skierowanie) zawierające określone informacje:
- termin i miejsce badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej lub na turnusie rehabilitacyjnym;
- potwierdzenie stawienia się na badania, konsultację, zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia terapeutyczne.
Zniżka 78 proc. przysługuje również jednemu z rodziców lub opiekunowi, wyłącznie jednak przy przejazdach w wyżej wymienionych celach, na podstawie biletów jednorazowych.
Jeśli opiekun podróżuje wraz z dzieckiem dokumentem poświadczającym prawo do zniżki są dokumenty poświadczające prawo do ulgi dziecka, albo jeśli przejazd odbywany jest po dziecko lub po jego odwiezieniu stosowne zaświadczenie ze szkoły, placówki itp.
Jak można zauważyć ww. katalogu wyjazd do innego miasta do apteki po specjalistyczny sprzęt nie uprawnia do zniżki.
Informacje o karach grożących za przejazd bez biletu można znaleźć na stronach przewoźników.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie