Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy urlop dopiero po roku pracy?

30.09.2019
Autor: J.

Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności od 2004 roku. Przez ostatnie 2 lata byłam osobą bezrobotną. Teraz pracuję. Pracodawca twierdzi, że muszę w danym zakładzie pracy przepracować rok, żeby należał mi się dodatkowy urlop. Czy to prawda?

Szanowna Pani,

jeżeli przepracowała Pani już od 2004 r. na umowę o pracę co najmniej rok posiadając co najmniej umiarkowany stopień niepełnosprawności u dowolnego pracodawcy, to ta okoliczność powoduje, iż aby korzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego u aktualnego pracodawcy nie musi Pani przepracować kolejnego roku.

W piśmie z dnia 27 kwietnia 2011 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (BON-I-5232-44-2-EW/11) wskazało iż: „Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z wymienionych powyżej stopni niepełnosprawności (art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji). Uzyskanie uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przez osobę niepełnosprawną ma takie skutki, że zwiększa wymiar zwykłego urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom na podstawie Kodeksu pracy, tj. obecnie z 20 dni do 30 dni oraz z 26 dni do 36 dni. Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi niepełnosprawnemu nieprzerwanie – do momentu utraty statusu osoby niepełnosprawnej. Osoba niepełnosprawna, która raz nabyła wskazane uprawnienie, zachowuje do niego prawo, nawet jeśli następnie zmieni pracodawcę”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas