Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenia po zmarłym ojcu - wypadek w pracy

30.09.2019
Autor: Z.

Tata miał śmiertelny wypadek w pracy, o jakie świadczenia mogę się starać? Czy do renty wystarczy status słuchacza?

Szanowna Pani,

odnośnie renty rodzinnej po Pani zmarłym Ojcu - zgodnie z art.  68.  Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Prawo do renty rodzinnej mają:

1.  Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

  1. do ukończenia 16 lat;
  2. do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  3. bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

2.  Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Odnośnie statusu „słuchacza”, ta kwestia różnie jest oceniana przez sądy, często liczy czy faktycznie ktoś się uczył i uczęszczał regularnie na zajęcia, dlatego tę sprawę warto omówić bezpośrednio w ZUS-ie.

Warto pamiętać, iż zgodnie z art. 125 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy pracodawcy obowiązani są do poinformowania bezzwłocznie, po śmierci pracownika, pozostałej po nim rodziny o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotowania wniosku o rentę i przedłożenia go organowi rentowemu.

Odnośnie innych świadczeń, to katalog takich świadczeń określony jest w art. 6 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych [wymieniam tylko świadczenia dla członków rodziny po zmarłym pracowniku]

1.  Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują następujące świadczenia:

  • „jednorazowe odszkodowanie” - dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty;
  • „renta rodzinna” - dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej;
  • „dodatek do renty rodzinnej” - dla sieroty zupełnej;
  • dodatek pielęgnacyjny.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas