Czy dziecko z autyzmem może poruszać się samodzielnie rowerem po drogach?
Czy dziecko autystyczne (bez możliwości kontaktu, nie mówi) może samodzielnie poruszać się rowerem po drogach publicznych (skrzyżowaniach), bez opieki, samodzielnie? Przepisy lub orzeczenia SN istnieją w tej materii? Jakie?
Szanowny Panie,
Proszę zapoznać się z dwoma aktami prawnymi wymienionymi poniżej.
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 341) określa osoby uprawnione do kierowania pojazdami na drogach publicznych oraz na drogach położonych w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu.
Zgodnie z art. 3 ww. ustawy kierującym pojazdem może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz spełnia jeden z następujących warunków:
- posiada umiejętność kierowania pojazdem w sposób niezagrażający bezpieczeństwu, nieutrudniający ruchu drogowego i nienarażający kogokolwiek na szkodę oraz odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem;
- odbywa w ramach szkolenia naukę jazdy;
- zdaje egzamin państwowy.
Następnie zgodnie z art. 7 pkt 2 ww. ustawy dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa, w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
Zgodnie z art. 2 pkt 47 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tj. Dz.U. z 2018 r., poz. 1990 z poźn. zm.) rower to pojazd. Kierujący rowerem musi więc zachowywać zasady dotyczące ruchu pojazdów zawarte w ww. ustawie w szczególności w Rozdziale 3 „Ruch pojazdów” czy Oddziale 11 „Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych”.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny