Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy dziecko z autyzmem może poruszać się samodzielnie rowerem po drogach?

16.09.2019
Autor: E.

Czy dziecko autystyczne (bez możliwości kontaktu, nie mówi) może samodzielnie poruszać się rowerem po drogach publicznych (skrzyżowaniach), bez opieki, samodzielnie? Przepisy lub orzeczenia SN istnieją w tej materii? Jakie?

Szanowny Panie,

Proszę zapoznać się z dwoma aktami prawnymi wymienionymi poniżej.

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 341) określa osoby uprawnione do kierowania pojazdami na drogach publicznych oraz na drogach położonych w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu.

Zgodnie z art. 3 ww. ustawy kierującym pojazdem może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz spełnia jeden z następujących warunków:

  1. posiada umiejętność kierowania pojazdem w sposób niezagrażający bezpieczeństwu, nieutrudniający ruchu drogowego i nienarażający kogokolwiek na szkodę oraz odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem;
  2. odbywa w ramach szkolenia naukę jazdy;
  3. zdaje egzamin państwowy.

Następnie zgodnie z art. 7 pkt 2 ww. ustawy dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa, w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

Zgodnie z art. 2 pkt 47 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym  (tj. Dz.U. z 2018 r., poz. 1990 z poźn. zm.) rower to pojazd. Kierujący rowerem musi więc zachowywać zasady dotyczące ruchu pojazdów zawarte w ww. ustawie w szczególności w Rozdziale 3 „Ruch pojazdów” czy Oddziale 11 „Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych”.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas