Wypowiedzenie z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia
Mąż dostał wypowiedzenie z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Mąż 4.01.2019 skończył 61 lat od listopada 2018 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim (operacja wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego), w związku z tym, że mąż odczuwa cały czas silny ból i noga nie zgina się w odpowiednim stopniu ZUS przyznał mężowi na okres 6 m-cy świadczenie rehabilitacyjne. W uzasadnieniu pracodawca napisał: „rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, w trybie art 53&1 pkt 1b KP z powodu wyczerpania okresu pobierania zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące”. Mężowi przyznano także orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, ale nie zdążył jeszcze dostarczyć zaświadczenia do pracodawcy. Zakładem pracy jest firma zajmująca się ochroną firm. Proszę o odpowiedź czy pracodawca miał prawo zwolnić męża z pracy.
Szanowna Pani,
sam fakt uzyskania przez pracownika orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim nie chroni pracownika przed rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w trybie art. 53 Kodeksu pracy, o ile oczywiście są spełnione przesłanki wskazane w/w przepisie.
Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 13 grudnia 2017 r. w sprawie o sygn. akt III PK 5/17 – „ochrona stosunku pracy przewidziana w art. 39 k.p. [ochrona przedemerytalna] dotyczy wypowiedzenia definitywnego, także wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Ochrona ta nie dotyczy natomiast przypadków rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron lub bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych lub niezawinionych przez pracownika (art. 52 i 53 k.p.); nie dotyczy także wygaśnięcia umowy o pracę z mocy prawa. Oznacza to, że pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia również w okresie ochronnym przewidzianym w art. 39 k.p.”
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik