Niepełnosprawni emeryci bez dopłat do pensji
Dzisiaj pracodawcy zatrudniający osoby z ustalonym prawem do emerytury i orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym tracą możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń tychże pracowników.
1 marca zaczyna obowiązywać kolejny przepis ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 226, poz. 1475). Zgodnie z jego literą, pracodawcy, którzy zatrudniają emerytów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i lekkim tracą prawo do ubiegania się w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie do ich pensji. Tego typu wsparcie ze środków publicznych przysługuje tylko w przypadku zatrudniania pracownika w wieku emerytalnym z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Elżbieta Sadło, ekspert Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, w wypowiedzi udzielonej Dziennikowi Gazecie Prawnej wyjaśnia, że pracodawcy nie będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń wymienionej grupy pracowników począwszy od pensji wypłacanych za marzec br. oraz w kolejnych miesiącach. Jeśli pracodawca będzie nadal wnioskował o przyznanie tych środków i je otrzyma, będzie musiał je zwrócić wraz z odsetkami jako nienależnie pobrane świadczenie. Zwrot musi zostać dokonany w terminie trzech miesięcy od daty otrzymania wezwania do zapłaty lub ujawniania okoliczności powodujących obowiązek zwrotu.
W komunikacie poświęconym wprowadzeniu w życie nowego przepisu ze znowelizowanej ustawy rehabilitacyjnej Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina, że brak możliwości otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników posiadających ustalone prawo do emerytury w żaden sposób nie zobowiązuje pracodawców do rozwiązywania stosunku pracy z tymi osobami.
Komentarz