Pomagajmy swoim dzieciom
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne wydało bardzo ciekawą merytorycznie, bazującą na aktualnym stanie wiedzy i przy tym edytorsko dopracowaną serię pt. „Jak wspomagać”. Wszystkie tytuły poświęcone są tematyce mądrej pomocy dziecku z niepełnosprawnością i ukazują się pod redakcją profesor Anny Izabelli Brzezińskiej. Do księgarń trafiła właśnie czwarta pozycja cyklu.
Jeśli jesteś rodzicem, opiekunem, wychowawcą lub nauczycielem dziecka z niepełnosprawnością, to książki pod egidą prof. Anny Izabelli Brzezińskiej, której zawodową pasją stała się psychologia rozwoju i edukacja zdrowotna, na pewno są dla Ciebie.
Książki łatwo odszukać w księgarniach: na okładce w prawym górnym rogu widnieje logo wydawnictwa, a poniżej - nazwa całej serii. Wszystkie tytuły przedstawiają ważne aspekty życia dziecka i jego rodziny. Są to edycje popularnonaukowe, oparte na solidnej naukowej metodologii, ale napisane w sposób przystępny dla czytelnika. Charakteryzują się ciekawym i barwnym językiem.
Oto polecane przez nas, dostępne w księgarniach całego kraju tytuły Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego:
1. Ku samodzielności
Książka otwierająca serię „Jak wspomagać”, której prof. Brzezińska jest redaktorem i współautorem. Pięciu autorów, uznanych w środowisku, oprócz najnowszej wiedzy z zakresu usamodzielniania dzieci, szczególnie zaś dzieci z dysfunkcjami, podaje wiele cennych i praktycznych wskazówek wychowawczych.
- Książka „Droga do samodzielności…” to absolutny niezbędnik dla tych wszystkich, dla których ważny jest optymalny rozwój dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością – przekonuje wydawca. Znaleźć w niej można odpowiedzi na bolesne pytania: Jakie są skutki niepełnosprawności dla dziecka i jego rodziny? Jakie jest życzliwe i błędne koło w wychowaniu dziecka z ograniczoną sprawnością? Jak mądrze wspierać dziecko i prowadzić je do samodzielności?
Zadaniem książki – zapewnia wydawca - jest pokazanie rodzicom i opiekunom, co na danym etapie rozwoju może osiągnąć ich wychowanek, jeśli stworzy mu się optymalne warunki.
Anna Izabela Brzezińska i inni, „Droga do samodzielności. Jak wspomagać rozwój dzieci i młodzieży z ograniczeniami sprawności”, wrzesień 2009
2. Tożsamość płciowa
- Jest to pozycja nieprzeciętna, niebanalna, starannie przemyślana, oparta na rzetelnie udokumentowanej wiedzy i na twórczej jej interpretacji - napisała w recenzji prof. Maria Beisert, z zawodu prawnik, psycholog i seksuolog. Także prof. Zbigniew Lew Starowicz, krajowy konsultant z zakresu seksuologii, wysoko ocenił poradnik, uznając go za zgodny z normami WHO i ONZ dotyczącymi zdrowia seksualnego.
Jest to pozycja o każdym dziecku; nie ma znaczenia jego dysfunkcja, ponieważ istota człowieka nie przejawia się w jego brakach.
Rodzina to najlepsze środowisko do rozwoju - także w sferze seksualności naszych dzieci. Dzięki poradnikowi dowiemy się, jak stymulować rozwój kształtującej się osobowości płciowej, oraz poznamy powody, dla których tak trudno nam rozmawiać z dziećmi o sprawach najbliższych każdemu człowiekowi.
Monika Zielona - Jenek, Aleksandra Chodecka, „Jestem
dziewczynką, jestem chłopcem.
Jak wspomagać rozwój seksualny dziecka”, maj 2010
3. W chorobie
Dziecko z niepełnosprawnością jest niejako skazane na przewlekłe choroby. Nawet jeśli zaleczymy chorobę podstawową, jej skutki zostaną na całe życie. To sprawia, że musimy swoim pociechom wpoić zasady odpowiedniego postępowania i zachowania. W tym celu także sami musimy wypełnić określone zalecenia i nabyć wystarczającą wiedzę.
- Trudna sytuacja, w jakiej znajdują się rodzicie i opiekunowie dziecka z chorobą przewlekłą, wymaga zrozumienia i zapoznania się z rzetelną wiedzą specjalistów - zapewnia wydawca.
Zaletą polecanego tytułu jest podana w przystępnej formie wiedza, którą możemy łatwo przełożyć na codzienne relacje ze swoim dzieckiem. Dowiemy się także, że bez względu na to, jak chore jest dziecko, może się ono w pełni rozwijać, jeśli tylko zapewnimy mu odpowiednie warunki i wsparcie.
Beata Ziółkowska, „Dziecko chore w domu, w szkole i u lekarza. Jak wspomagać rozwój dzieci przewlekle chorych”, 2010
4. Talenty plastyczne
Zapoznanie się z zagadnieniami arteterapii może pomóc w nawiązaniu dobrej relacji z dzieckiem. Zdolności plastyczne - o ile dziecko je posiada i kształtuje - to istotny element w rozwoju młodego człowieka.
- Autorka pokazuje, w jaki sposób zainteresować dziecko sztuką, nauczyć odbioru kultury wizualnej i zachęcić je do samodzielnego tworzenia - informuje wydawca.
Sztuka jest swoistą tarczą w rozwoju emocjonalnym dziecka. Z jednej strony pielęgnuje wrażliwość, a z drugiej - pomaga w ekspresji najtrudniejszych do wyrażenia stanów ducha i umysłu. Ujawnia ona emocjonalność bezpiecznie - zarówno dla dziecka, jak i jego otoczenia, i - przy okazji – daje szansę, by dowiedzieć się więcej także o nas samych - dorosłych.
Julia Anastazja Sienkiewicz-Wilowska, „Dziecko rysuje, maluje, rzeźbi”, 2011
Anna Izabella Brzezińska, autorka serii
Ścieżka naukowa
- studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- psychologia o specjalności klinicznej (rok ukończenia -
1972)
- doktorat na Uniwersytecie Warszawskim (1976).
- habilitacja na UAM (1986)
- tytuł profesora zwyczajnego Uniwersytetu w Poznaniu i SWPS w
Warszawie (2001).
Będąc członkiem Komitetu Psychologii PAN aktywnie bierze udział w jego pracach. Kieruje Zakładem Psychologii Socjalizacji i Wspomagania Rozwoju w Instytucie Psychologii UAM oraz Katedry Psychologii Rozwoju i Edukacji w Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Swój czas poświęca także współpracując z Uniwersytetami III Wieku oraz Zakładem Geriatrii i Gerontologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Jest autorką i współautorką książek, a także redaktor podręczników. Wiele uwagi poświęciła osobom z niepełnosprawnościami w naszym kraju. Szczególnie bliskie są jej dzieci. Urodziła się w Ostrowie Wielkopolskim, w roku 1949.
Źródło: Memo.pl
Darmowe egzemplarze czekają
Otrzymaliśmy bezpłatne egzemplarze książek z prezentowanej serii (po jednej sztuce każdego z czterech tytułów) dla Czytelników magazynu Integracja. Czytajcie uważnie wydawane w 2011 roku numery, a szczególnie - stałą rubrykę „Kalejdoskop”, w której polecamy dobra literaturę pod winietą „Warto przeczytać”. W każdym numerze możemy wybrać coś ciekawego dla siebie.
W jednym z tegorocznych numerów zaprosimy do udziału w konkursie telefonicznym, w którym nagrodą będą omówione tytuły. Pozostałych, głównie niecierpliwych, zachęcamy do wyprawy w księgarniane progi.
Adres wydawnictwa:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
ul. Bema 4/1A, 81-753 Sopot
tel.: (58) 551 11 01
www.wydawnictwogwp.pl
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz