Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Łódź: turniej piłki siatkowej Olimpiad Specjalnych. Wstęp wolny

28.08.2019
Autor: inf. prasowa
plakat rysunek dwóch osób odbijających piłkę w kolorze różnych flag napis Special Olympics European Unified Volleyball Tournament Poland Łódź 2019 na dole niebiesko czerwone kwadraty mozaika

Od 29 sierpnia do 1 września w Łódź Sport Arena odbywać się będzie Europejski Turniej Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych, organizowany w ramach CEV EuroVolley 2019.

W turnieju wezmą udział zunifikowane drużyny z Polski, Serbii, Włoch i Niemiec, wspierają ich liczni wolontariusze, trenerzy i profesjonalni siatkarscy sędziowie. Współorganizatorem wydarzenia jest Polski Związek Piłki Siatkowej.

Celem organizacji Turnieju jest pokazanie społeczeństwu, że łączenie w różnych aktywnościach społecznych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawnych daje obu stronom ogromne korzyści na wielu płaszczyznach.

Wydarzeniem towarzyszącym turniejowi jest trening siatkówki, poprowadzony  przez ikony tego sportu i jednocześnie ambasadorów Olimpiad Specjalnych: serbskiego mistrza olimpijskiego z Sydney Vladimira Gbicia i wicemistrza świata z 2006 roku Sebastiana Świderskiego.

- To wyjątkowy turniej! Zapewniamy sportowe emocje i niezapomniane przeżycia! Będą z nami między innymi Vladimir Grbić, jeden z najwybitniejszych siatkarzy przełomu XX i XXI wieku i globalny ambasador Olimpiad Specjalnych, czy Sebastian Świderski - jeden z najbardziej utytułowanych zawodników polskiej siatkówki i ambasador Olimpiad Specjalnych Polska – wylicza Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

- Wstęp na turniej jest bezpłatny - zapraszamy wszystkich kibiców do łódzkiej Sport Areny - można zobaczyć, jak wyglądają zmagania zawodników Olimpiad Specjalnych i przekonać się, że jest to pełnowartościowa, pełna pasji rywalizacja, która sprawia radość nie tylko zawodnikom, ale też kibicom – podkreśla Sebastian Świderski, wybitny siatkarz, prezes Zaksy Kędzierzyn Koźle - Mistrza Polski ostatniego sezonu i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska.

Zmagania zawodników Olimpiad Specjalnych można obserwować 30 i 31 sierpnia w godz. 9:00-17:00. Wstęp na trybuny jest bezpłatny.

Projekt finansowny jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz w ramach kampanii #GrajmyRazem ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Olimpiady Specjalne

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 oddziałach regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

W 2018 roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z
niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

Sponsorem Strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas