Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz: pieniądze na wypłatę 500 plus są zabezpieczone
Coraz częściej pojawia się pytanie o to, czy w budżecie są zabezpieczone środki na terminową wypłatę świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – popularnie nazywanego 500 plus dla osób z niepełnosprawnością. Odpowiedzi na nie udzielił nam Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz.
- Świadczenie uzupełniające będzie finansowane z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, ale w ustawie wpisaliśmy jeszcze dwie inne możliwości zabezpieczenia środków finansowych: możliwość pożyczki z Funduszu Pracy i dotacje z budżetu państwa – na przykład z podatku od sklepów wielkopowierzchniowych – poinformował Krzysztof Michałkiewicz.
Świadczenie razem z rentą i emeryturą
Jak przekazał nam wiceminister Michałkiewicz, docelowo Solidarnościowy Fundusz Wsparcia ma zasilać tzw. danina solidarnościowa, czyli podatek w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy.
Jednak pierwsze uzyskane w ten sposób środki trafią do budżetu dopiero w 2020 roku. Stąd na czas przejściowy zdecydowano się na finansowanie świadczenia uzupełniającego i innych wydatków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia z pieniędzy Funduszu Pracy.
- Wnioski będzie można składać od 1 października. Oczywiście na bieżąco będziemy przekazywać środki finansowe do ZUS, by świadczenie było płynnie wypłacane – powiedział Krzysztof Michałkiewicz.
Dodał, że świadczenie uzupełniające będzie wypłacane w tych samych terminach, co renta i emerytura.
Komentarz