Do pracy przez Nałęczów
W uzdrowisku Nałęczów, w woj. lubelskim, osoby z niepełnosprawnością będą mogły przygotować się do powrotu do aktywnego życia. W tej cichej i spokojnej okolicy będą miały okazję skorzystać nie tylko z dobrodziejstw natury, leczniczych wód mineralnych oraz czystego powietrza o dużej jonizacji, ale też od nowa zaplanować swoją zawodową przyszłość.
Choroba czy wypadek skutkujący niepełnosprawnością mogą zmienić nasze życie o 180 stopni. Do niedawna sprawni i samodzielni, wypadamy z życiowych ról, a nierzadko również z rynku pracy. Z aktywnego obywatela stajemy się biorcami świadczeń, stałymi pacjentami placówek ochrony zdrowia, a nierzadko też klientami pomocy społecznej. Ten stan rzeczy możemy zmienić podczas pobytu w ośrodkach, takich jak m.in. ten w Nałęczowie, gdzie realizowany jest program rehabilitacji kompleksowej.
Kompleksowa rehabilitacja
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym (CIOP-PIB) uruchomił w 2019 r., dzięki środkom unijnym, pilotażowy program rehabilitacji kompleksowej. Jego celem jest ułatwienie podjęcia pracy osobom, które z powodu niepełnosprawności nigdy dotąd nie pracowały albo wypadły z rynku pracy. Program prowadzony będzie w czterech ośrodkach. Jednym z nich jest Sanatorium Uzdrowiskowe Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie.
- Każdy, kto trafia do naszego ośrodka rehabilitacji kompleksowej, zostaje równolegle objęty usługami ze wszystkich trzech modułów: medycznego, psychospołecznego i zawodowego. Zależy nam na tym, aby po udziale w programie jego uczestnik był gotowy do podjęcia pracy – wyjaśnia Tomasz Gierwatowski z firmy MDDP SA, szef ośrodków kompleksowej rehabilitacji w Grębiszewie i Nałęczowie.
Podkreśla przy tym, że ośrodki biorące udział w programie są nie tylko przygotowane do świadczenia usług medycznych, ale mają również zaplecze i kadrę gotową zająć się rehabilitacją zawodową i społeczną.
Powrót na rynek pracy
- Warto podkreślić, że moduł zawodowy w projekcie to nie tylko doradztwo, ale też szkolenia zawodowe. Uczestnicy programu otrzymają w trakcie szkoleń nowe kwalifikacje, które umożliwią im zdobycie nowego fachu. Spodziewamy się bowiem, że będą do nas trafiały osoby, które na skutek urazów czy chorób nie są już w stanie pracować w dotychczasowych zawodach – stwierdza Tomasz Gierwatowski. – Dlatego część szkoleniowa programu jest bardzo rozbudowana. Przewidujemy, że jeden uczestnik będzie poddawany kilkumiesięcznemu szkoleniu, po którym otrzyma stosowne certyfikaty i zaświadczenia potrzebne do zdobycia zatrudnienia. Uczestnicy będą też objęci ofertą pośrednictwa pracy – i to nie tylko podczas pobytu w ośrodku. Każdy uczestnik będzie aktywnie współpracował z pośrednikiem pracy nad znalezieniem atrakcyjnego dla siebie zatrudnienia także po zakończeniu programu, już w miejscu zamieszkania. Docelowo chcemy, by uczestnicy podejmowali pracę jak najbliżej swojego domu – dodaje.
Uczestnicy projektu będą mogli wybrać, czy chcą dojeżdżać do ośrodka z domu, czy otrzymać zakwaterowanie na miejscu. Niezależnie od wybranej opcji, każdy z nich na początku otrzyma pełną informację na temat przebiegu procesu rehabilitacji i miejsc, w których będą się odbywać zajęcia. Najpóźniej drugiego dnia pobytu w ośrodku uczestnicy przejdą pod okiem specjalistów z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy diagnozę zdolności zawodowych – po to, aby jak najszybciej można było przygotować dla nich indywidualny plan rehabilitacji (IPR). Podczas pierwszych dwóch tygodni uczestnicy uzyskają dostęp do pełnej palety usług realizowanych w ramach programu.
- W naszym ośrodku będą przyjmować lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci. Dysponujemy pełną bazą sprzętu medycznego i gabinetami, gdzie będą prowadzone wszystkie zabiegi medyczne – informuje Anna Lewandowska, dyrektor Sanatorium Uzdrowiskowego ZNP w Nałęczowie, gdzie realizowany jest program kompleksowej rehabilitacji.
Pełna opieka medyczna
- Możemy pochwalić się świetnie przygotowaną kadrą medyczną. Nasi fizjoterapeuci przeszli szereg dodatkowych kursów i szkoleń, co sprawia, że są w stanie pomóc pacjentom lepiej niż przeciętny fizjoterapeuta w sanatorium. Do programu kompleksowej rehabilitacji zostali wyznaczeni dwaj lekarze – specjaliści rehabilitacji, a wspomagać ich będą: balneolog, neurolodzy i interniści. Zapewniamy opiekę medyczną na bardzo wysokim poziomie – zapewnia dyrektor Anna Lewandowska.
Podkreśla, że w kierowanym przez nią ośrodku wykonuje się ponad 600 zabiegów dziennie (3-5 na osobę).
- Każdy z uczestników programu otrzyma wsparcie ze strony lekarza, fizjoterapeuty, doradcy zawodowego i psychologa, a także pośrednika pracy. W naszym ośrodku z jedną osobą będzie pracowało 10 specjalistów – mówi.
Osoby, które zdecydują się na stacjonarny udział w projekcie, będą miały zapewniony darmowy pobyt w nowoczesnym i komfortowym Domu Przy Parku.
Ośrodek jak z bajki
- W naszym ośrodku będzie mogło przebywać równocześnie 30 uczestników programu. Każdy będzie miał do dyspozycji pokój z dostosowaną łazienką. Większość pokoi ma balkon lub taras. Do dyspozycji uczestników, oprócz stołówki, będzie też dostosowany aneks kuchenny. W budynku jest winda, a w pokojach podjazdy, np. przy wyjściu na taras – informuje Dorota Laska, zarządzająca personelem ośrodka „Dom Przy Parku”, podkreślając dostępność architektoniczną obiektu.
Dom Przy Parku jest nowym ośrodkiem, chętnie wybieranym przez osoby korzystające z rehabilitacji. Oprócz wygody i bliskiej odległości od centrum miasta, jedną z zalet tego miejsca jest widok na największą atrakcję Nałęczowa – Park Zdrojowy.
- Między wszystkimi obiektami w Nałęczowie – między częścią mieszkalną i rehabilitacyjną, a w razie potrzeby uczestników, także na terenie Nałęczowa będzie zapewniony dostosowany transport – dodaje dyrektor Lewandowska.
Informacje na temat programu kompleksowej rehabilitacji
Informacje na temat programu kompleksowej rehabilitacji uzyskać można także:
- dzwoniąc pod nr tel.: 22 50 55 600 (pon.-pt. w godz. 9:00-16:00)
- pisząc na jeden z adresów e-mail: ork@pfron.org.pl oraz awejman@pfron.org.pl
Adresy obiektów:
- Sanatorium Uzdrowiskowe ZNP, ul. Głowackiego 7, 24-150 Nałęczów, tel.: 81 501 47 05
- Dom Przy Parku, ul. Wiejska 37, 24-150 Nałęczów, tel.: 785 112 211
Komentarze
-
Akademia MDDP, która była jednym z organizatorów tego projektu zmieniła nazwę na ADN Akademia. Mają również nową stronę: https://www.adnakademia.plodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz