Po jakim czasie przysługuje dodatkowy urlop?
Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności od kilkunastu lat, jednak nie było przedstawiane wcześniejszym pracodawcom (w sumie uzbierało się kilka lat pracy). Teraz podjęłam pracę i orzeczenie zostało przedstawione pracodawcy. Po jakim czasie przysługuje mi dodatkowy urlop?
Szanowna Pani,
Osobie z niepełnosprawnością przysługują uprawnienia pracownicze wynikające z przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z art. 20c w związku z art. 2a ww. ustawy osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze odpowiednio od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Kluczowym jest więc kwestia przedstawienie pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, nie zaś samo posiadanie orzeczenia np. od wielu lat.
Zgodnie z art. 19 ust 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z ww. stopni niepełnosprawności. Ale w przypadku podjęcia pracy jako osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności, ma znaczenie jeszcze data przedstawienia pracodawcy orzeczenia (o czym wspomniałem powyżej).
Jeżeli nie przepracowała jeszcze Pani całego roku u pracodawcy, to urlop dodatkowy jeszcze Pani nie przysługuje. Proszę pamiętać, że po podjęciu kolejnego zatrudnienia dolicza się czas przepracowany u nowego pracodawcy do czasu pracy u poprzedniego (czyli nie trzeba u nowego pracodawcy pracować od początku całego roku).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny