Realizacja usług opiekuńczych
Jestem emerytką z I grupą inwalidzką. Przyznano mi pełnopłatną godzinę opieki 7 dni w tygodniu. W imieniu MOPS działa firma, która aktualnie wygrała przetarg. Jak można wyegzekwować od MOPS, aby opiekunka przychodziła: codziennie, o ustalonej godzinie. Uważam, że wydanie decyzji o przyznaniu takiej pomocy zobowiązuje MOPS do jej realizacji, a nie do wysłuchiwania opinii typu „ma pani prawo do złożenia skargi”, „Co my możemy?”.
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 50 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej - ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia.
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 20 lutego 2019 r. w sprawie o sygn. akt II SA/Sz 1095/18 – „usługi opiekuńcze, to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym (art. 50 ust. 4 u.p.s.).
Zgodnie z art. 50 ust. 5 ww. ustawy w decyzji o przyznaniu usług opiekuńczych określa się ich zakres, okres i miejsce ich świadczenia. Zadaniem organu rozpoznającego sprawę dotyczącą przyznania usług opiekuńczych jest zatem precyzyjne ustalenie, czy i jakiego rodzaju usługi w danym przypadku są niezbędne, ustalenie zakresu tych usług, miejsca i okresu ich świadczenia, a następnie znalezienie podmiotu, który na zlecenie organu usługi te będzie realizował”.
Jeżeli nie są odpowiednio realizowane usługi opiekuńcze, warto sprawę przedstawić dyrektorowi ośrodka pomocy społecznej albo poprosić o pomoc radnych w Pani gminie.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik