W Wilanowie sztuka jest na wyciągnięcie ręki
Muzeum Pałac w Wilanowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi zapraszają na wystawę pt.''Galeria Dotyku'', którą będzie można oglądać w Wilanowie w dniach 8-30 maja 2004 r.
We wrześniu 2003 r. Muzeum Pałac w Wilanowie zainicjowało projekt przeznaczony dla osób niewidomych. Zorganizowana została wtedy wystawa ''Świat widziany przez dotyk i wyobraźnię'', prezentująca prace najwybitniejszych młodych ociemniałych twórców. Osoby zwiedzające wystawę miały możliwość ''oglądania dotykowego'' kolekcji wilanowskiej rzeźby antycznej. Muzeum stworzyło także trasę zwiedzania parku wilanowskiego dla niewidomych.
Ponieważ propozycje te cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, w tym roku Muzeum Pałac w Wilanowie postanowiło zaprezentować sprowadzoną z Muzeum Sztuki w Łodzi ''Galerię Dotyku'' oraz kontynuować zwiedzanie parku dla osób z dysfunkcją wzroku.
Program edukacyjny ''Galeria Dotyku'' powstał w 2001 r. w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest on adresowany do dzieci i młodzieży niewidomej i słabowidzącej i ma na celu rozszerzenie zakresu ich poznania o obszary grafiki i malarstwa. Jest to możliwe dzięki specjalnej technice - wybrane ze zbiorów łódzkiego muzeum dzieła najwybitniejszych artystów po komputerowym przekształceniu i wydrukowaniu na specjalnym papierze poddane zostały obróbce termicznej. Efektem tego procesu jest powstanie uproszczonej formy wypukłej, będącej odwzorowaniem oryginału.
Pierwsza wystawa ''Galerii Dotyku'' została zorganizowana w kwietniu 2002 r.; od tego czasu prowadzone są także warsztaty plastyczne dla osób z dysfunkcją wzroku, których celem jest zarówno nauka odczytywania obrazów wypukłych, jak i zdobywanie wiedzy poprzez kontakt ze sztuką.
Warszawska wystawa zostanie otwarta 8 maja 2004 r. i potrwa do 30 maja 2004 r. W Budynku Kuchni Królewskiej będzie można zobaczyć i dotknąć grafik z Polski, Brazylii, Chile, Portugalii, Niemiec, Francji, Czech, Włoch, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA oraz Norwegii. Ich autorami są tak uznani twórcy, jak Jean Arp, Amadeé Ozenfant, czy Karel Malich.
Ekspozycji towarzyszyć będą również kilkudniowe warsztaty plastyczne dla niewidomych, które poprowadzi Wojciech Goczkowski z Muzeum Sztuki w Łodzi. Osoby, które chciałyby wziąć udział w warsztatach mogą zgłaszać się telefonicznie lub e-mailowo:
tel.: 0*22 802 81 01 wew. 132 w godz. 8-16
e-mail: marketing@wilanow-palac.art.pl
Wystawa czynna będzie codziennie w godz. 10-17 (oprócz wtorków)
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: Muzeum Pałac w Wilanowie
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz