IV miejsce ISRS „Culani” w Lidze Curlingu na Wózkach
Drużyna ISRS „Culani” zajęła IV miejsce w Lidze Curlingu na Wózkach, której dwie ostatnie rundy odbyły się w dniach 12-13 marca br. w hali curlingowej w Pradze (Czechy). Taka pozycja w rozgrywkach pozwala na uczestnictwo polskiej drużyny w Otwartych Mistrzostwach Czech, które odbędą się pod koniec kwietnia w Pradze.
Na całą Ligę złożyło się pięć turniejów (jedno- i dwudniowych), rozegranych w nowoczesnej hali curlingowej w Pradze. Uczestniczyły w nich drużyny z Czech, Polski oraz Słowacji.
Pomysłodawcą i bezpośrednim gospodarzem przedsięwzięcia był S.C. Praski Instytut Jedličkova o. s. (praska organizacja działająca na rzecz aktywnej rehabilitacji poprzez różne formy działania, m. in. sport) przy współpracy z Federacją Osób Niepełnosprawnych Czech oraz Czeskim Związkiem Curlingu. W tej formule Liga została zorganizowana po raz pierwszy w Europie.
Drużyna ISRS "Culani"
Drużynę ISRS „Culani” w sezonie 2010/2011 czeskiej Ligi w Curlingu na Wózkach reprezentowali: Eugeniusz Błaszczak (skip), Maciej Karaś (wice skip), Jarosław Gosz, Agnieszka Kachel i Jacek Wodzyński. Opieki trenerskiej oraz wsparcia udzielał Krzysztof „Chris” Balcerzak.
Wszystkie mecze odbywały się zgodnie z aktualnym światowym regulaminem curlingu na wózkach. Jak informują przedstawiciele ISRS „Culani”, dzięki rozciągnięciu zawodów w czasie (od września 2010 r. do marca 2011 r.) zawodnicy mogli obserwować własne postępy i na bieżąco wyciągać wnioski. Pozwoliło to polskiemu zespołowi wygrywać w drugiej fazie rozgrywek z drużynami, z którymi przegrywał on w fazie początkowej.
Jednak, jak przekonują przedstawiciele ISRS „Culani”, największą wartością - zarówno dla każdego z zawodników, jak i trenera oraz drużyny jako całości - była możliwość zmierzenia się z innymi rywalami i okazja do „ogrania się” na profesjonalnym lodowisku. Pozwoliło to zespołowi na wypracowanie metod współpracy i podjęcie nowych wyzwań, które niesie sport drużynowy.
Polska drużyna nawiązała także kontakty z ekipami z Czech i Słowacji, co przełożyło się na zaproszenia na tegoroczne turnieje w Bratysławie, Trutnovie i Pradze, plany wspólnych treningów z curlerami oraz udział w innych międzynarodowych przedsięwzięciach. Zdaniem polskich zawodników, to duża szansa dla ich drużyny, w naszym kraju brakuje bowiem zarówno partnerów (na wózkach) do rywalizacji, jak i toru curlingowego.
Zespół ISRS „Culani” dziękuje Urzędowi Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawa za udzielenie pomocy finansowej na pierwsze z wyjazdów do Pragi w ramach Ligi. – Bez tego wsparcia na początku nie dalibyśmy rady. Taka wiara w potrzebę inwestowania w podobne działania naprawdę po raz kolejny staje się naszym kołem zamachowym – postaramy się tę pomoc wykorzystać jak najlepiej – przekonują zawodnicy.
Drużyna ISRS "Culani"
W sezonie 2010/2011 drużyna curlingu na wózkach ISRS „Culani” uczestniczyła także w innych turniejach międzynarodowych: w listopadzie 2010 r. w Pradze (Czechy), gdzie rywalizowała z przedstawicielami Norwegii, Czech, Słowacji, Niemiec i Włoch, a także w marcu 2010 r. w Trutnovie (Czechy) i w maju 2010 r. w Integracyjnym Turnieju w Warszawie.
Od blisko dwóch lat ISRS „Culani” funkcjonuje – poza wkładem własnym - dzięki pomocy pasjonatów, życzliwych ludzi, pełnosprawnych curlerów i częściowo Urzędu m. st. Warszawy Dzielnicy Ursynów - zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym oraz sportowym. Drużyna apeluje do PZSN„Start”, Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki o wsparcie finansowe w celu dalszego rozwoju i możliwości udziału w kolejnych imprezach sportowych. - Za rok odbędą się kolejne Mistrzostwa Świata, do których bardzo chcielibyśmy spróbować uzyskać kwalifikację podczas zawodów w Locji w Finlandii w październiku 2011 r. Jednak potrzebujemy mocnego wsparcia finansowego chociażby na ten jeden wyjazd. Mamy nadzieję, że komuś zacznie zależeć podobnie jak nam – podkreślają zawodnicy.
Treningi sekcji curlingu na wózkach odbywają się w piątki w godz. 21.30 – 23.00 na lodowisku Torwar II w Warszawie, przy ul. Łazienkowskiej 6a. Organizatorzy zachęcają osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, poruszające się na co dzień na wózku, do spróbowania sił podczas próbnego treningu. Zainteresowane osoby (powyżej 18. roku życia) proszone są o wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu: 0-606 514 645.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz