Czy mogę korzystać wraz z opiekunem z bezpłatnej komunikacji w Niemczech?
Jestem inwalidą I grupy z orzeczeniem o braku możliwości do samodzielnej egzystencji, czy na podstawie tej karty mogę wraz z opiekunem korzystać z bezpłatnej komunkacji miejskiej w Dortmundzie/Niemcy?
Szanowny Panie,
obecnie w Unii Europejskiej każdy kraj suwerennie prowadzi politykę w zakresie społecznym, w tym wprowadza ulgi i uprawnienia dla swoich obywateli. W tej chwili, ze względu na mnogość systemów orzecznictwa, osoba z niepełnosprawnością przybywająca do danego kraju często nie ma dostępu do udogodnień, z których korzystają jego mieszkańcy z taką samą niepełnosprawnością. Tak jest w tym przypadku.
Uprawnienia, które zostaly nadane Panu w Polsce nie mają przełożenia na inne kraje. W związku z tym niemieccy przewoźnicy mogą nie honorować Pańskich uprawnień, bo nie są wydane w ich kraju. Trwają (długo) prace nad Europejską Kartą Osób Niepełnosprawnych zwaną Kartą Mobilności. Ma to być dokument ułatwiający osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się po Europie oraz korzystanie przez nie z przewidzianych w różnych państwach Unii Europejskiej udogodnień i uprawnień oferowanych.
Chodzi tu m.in. o zniżki lub darmowe bilety w komunikacji – pociągach, tramwajach, autobusach, w obiektach kultury i miejscach użyteczności publicznej. Karta ma ułatwić podróżowanie także z asystentem lub opiekunem, który również będzie mógł korzystać z różnych udogodnień. W tej chwili póki Karta Mobilności nie zostanie opracowana, a następnie przyjęta przez państwo członkowskie to dane państwo decyduje komu i jakie ulgi przyznaje.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik