Czy jest sens odwołać się od decyzji ZUS?
Witam, występuję z pytaniem w imieniu mojego ojca (55 l.), który od 17 lat ma przyznaną rentę inwalidzką, a od 10 lat 1 grupę inwalidzką. Rozpoznanie choroby to: SM - brak rokowań na powrót do zdrowia. Ostatnią rentę ojciec miał przyznaną na 5 lat. Teraz kończy się jej okres i złożyliśmy dokumenty o przedłużenie. ZUS przyznał rentę na okres 2 lat. Czy to jest zgodne z prawem i jakąkolwiek logiką? Czy ZUS działa mechanicznie, nie sprawdzając dokładnie dokumentów? Oczywistym jest, że jest to choroba nieuleczalna w bardzo zaawansowanym stanie, a ojciec jest niezdolny do samodzielnej egzystencji. Czy jest sens odwoływać się od tej decyzji? Czy ZUS nie zepchnie automatycznie sprawy do sądu? Bardzo proszę o podpowiedź, czy mamy prawo do odwołania oraz żądania renty bezterminowej?
Szanowny Panie,
ZUS na podstawie przedstawionej dokumentacji uznał, iż przyznaje rentę na okres 2 lat. Pana ojciec ma prawo odwołać się od tej decyzji, gdy się z nią nie zgadza. Będzie to skutkowało najprawdopodobniej skierowaniem sprawy do sądu (rzadko kiedy ZUS pozytywnie rozpatruje odwołanie; odwołanie kieruje się do sądu za pośrednictwem ZUS, który może zweryfikować swoją decyzję). Dalej będą decydować w sprawie biegli sądowi powołani do oceny zdrowia Pana ojca.
O kwestii czy wnosić obecnie odwołanie o przyznanie renty na okres dłuższy niż 2 lata, można zadecydować jedynie po analizie dokumentacji i rozmowie w tej sprawie. Prawnik, z którym należałoby skonsultować sprawę w tym zakresie, powinien znać się na kwestiach rentowych.
Może Pan np. skorzystać z punku nieodpłatnych porad prawnych.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny