Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dowóz na rehabilitację

09.01.2020
Autor: I.

Mam 61 lat i niedowład po pęknięciu tętniaka, znaczny stopień na ruch i wzrok. Nie mogę dostać się na rehabilitację do przychodni, chodzi mi o dojazd z domu i powrót z rehabilitacji.

Szanowna Pani,

jak podaje NFZ na swojej stronie – „pacjentowi na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego), przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, i z powrotem, w przypadkach:

  1. konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej (np. gdy lekarz podczas wizyty domowej lub w miejscu udzielania świadczeń ambulatoryjnych stwierdzi zły stan zdrowia pacjenta i potrzebny jest transport do szpitala) z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia - w takich sytuacjach wzywane jest pogotowie ratunkowe
  2. wynikających z potrzeby zachowania ciągłości leczenia (np. transport pacjenta z jednego szpitala do drugiego w celu wykonania np. badań lub kontynuacji leczenia)

W przypadku dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków transportu publicznego, przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego w celu odbycia leczenia do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem.

Gdy ze zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego wynika, że pacjent jest zdolny do samodzielnego poruszania się bez stałej pomocy innej osoby, ale przy korzystaniu ze środków transportu publicznego wymaga pomocy innej osoby lub środka transportu publicznego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, przejazd środkami transportu sanitarnego jest finansowany w 40% ze środków publicznych w przypadku:

  1. chorób krwi i narządów krwiotwórczych
  2. chorób nowotworowych
  3. chorób oczu
  4. chorób przemiany materii
  5. chorób psychicznych i zaburzeń zachowania
  6. chorób skóry i tkanki podskórnej
  7. chorób układu krążenia
  8. chorób układu moczowo-płciowego
  9. chorób układu nerwowego
  10. chorób układu oddechowego
  11. chorób układu ruchu
  12. chorób układu trawiennego
  13. chorób układu wydzielania wewnętrznego
  14. chorób zakaźnych i pasożytniczych
  15. urazów i zatruć
  16. wad rozwojowych wrodzonych, zniekształceń i aberracji chromosomowych

Stopień niesprawności ubezpieczonego określa lekarz ubezpieczenia zdrowotnego dokonując wpisu w dokumentacji medycznej oraz dokumentacji prowadzonej na potrzeby podmiotów zobowiązanych do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych, oraz wydaje zlecenie na przewóz.

Powyższe oznacza, że transport sanitarny zostanie sfinansowany w 40% ze środków publicznych przy jednoczesnym spełnieniu trzech warunków:

  1. zlecenie na taki transport wystawi lekarz ubezpieczenie zdrowotnego
  2. uprawnioną jest osoba, która przy korzystaniu ze środków transportu publicznego wymaga pomocy innej osoby lub środka transportu publicznego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych
  3. o ile osoba ta cierpi na jedną z chorób wymienionych w rozporządzeniu

W innych przypadkach przejazd środkami transportu sanitarnego do zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, tam i z powrotem, jest odpłatny”.

Warto pamiętać, iż mieszkańcy niektórych gmin posiadają możliwość skorzystania z transportu osób z niepełnosprawnościami po preferencyjnych cenach. W razie problemów warto sprawę skonsultować z Rzecznikiem Praw Pacjenta. Można to uczynić w ramach ogólnopolskiej infolinii Rzecznika Praw Pacjenta: tel. 800 - 190 – 590 (z tel. stacjonarnych i komórkowych) czynna pn. - pt. w godz. 8.00 - 18.00. Można także napisać do Rzecznika, podaję adres:

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

ul. Młynarska 46

01-171 Warszawa

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas