Jaki stopień niepełnosprawności powinna otrzymać osoba, która straciła rękę?
Syn w dzieciństwie stracił rękę. Do 16. roku miał znaczny stopień niepełnosprawności. Kolejne orzeczenie po 16. roku życia zmienili na umiarkowany. Mimo odwołania nie zmienili. Teraz kolejny raz był na komisji, bo chciał kartę parkingową, bo robi prawo jazdy. Dostał pismo, że stare orzeczenie jest ważne, a o karcie nawet nie ma wzmianki. Czy mają rację, przecież wymaga długotrwałej pomocy w egzystencji?
Szanowna Pani,
Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osoby:
- niezdolne do pracy i wymagające, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych, w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
- zdolne do pracy w warunkach pracy chronionej i wymagające, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych, w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
W zakresie karty parkingowej, informuję, że obecnie kartę parkingową może otrzymać:
- osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Zachęcam do zapoznania się z informacjami o karcie parkingowej na naszym portalu.
Składając więc wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, aby uzyskać stopień znaczny niepełnosprawności lub wskazania do karty parkingowej, należy wykazać powyżej opisane przesłanki (np. poprzez opis funkcjonowania w życiu codziennym, dokumentacją medyczną, zaświadczeniami od lekarzy, rehabilitantów, itp.).
Jeżeli syn nie zgadza się z treścią wydanego orzeczenia o niepełnosprawności, należy rozważyć kwestię złożenia odwołania do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a następnie ewentualnie do sądu.
Proszę rozważyć także spotkanie z prawnikiem, który pomoże podjąć decyzję w tym zakresie. Można skorzystać z punku nieodpłatnych porad prawnych.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny