Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powrót do pracy po chorobie

07.01.2020
Autor: D.

Jestem po chorobie nowotworowej....pracuję na stacji paliw, ale powrót do pracy trochę mnie przerósł, przyznano mi orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym....w momencie kiedy położyłam orzeczenie mojemu kierownictwu....zaczęłam dostawać zmiany tylko na popołudnie od 15-22, a wcześniej miałam te zmiany różnorodne. Ja wiem, że prawo pracy tego nie zabrania, ale jednak czuję się dyskryminowana....orzeczenie mam na 2 lata i wygląda na to, że przez 2 lata będę miała takie zmiany.

Szanowna Pani,

oczywiście to pracodawca ustala godziny pracy, uwzględniając wszystkie przepisy prawa pracy, w tym prawo do wypoczynku. Kwestię dyskryminacji zostały uregulowane w szczególności w podanych niżej przepisach Kodeksu pracy.

Art. 183a. § 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Art. 183e. § 1. Skorzystanie przez pracownika z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie może być podstawą niekorzystnego traktowania pracownika, a także nie może powodować jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika, zwłaszcza nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy lub jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do pracownika, który udzielił w jakiejkolwiek formie wsparcia pracownikowi korzystającemu z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas