Czy można wziąć ślub, będąc chorym psychicznie?
Czy można wziąć ślub kościelny lub cywilny, będąc chorym psychicznie? Proszę o odpowiedź na email wyłącznie (lecze się już kilka lat w przychodni w [...] u psychiatry). Bardzo zależy mi na odpowiedzi na moje pytanie.
Szanowna Pani,
odnośnie ślubu cywilnego – kwestię tę reguluje art. 12 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – zgodnie z powołanym przepisem:
§ 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.
§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków może żądać każdy z małżonków.
§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu choroby psychicznej jednego z małżonków po ustaniu tej choroby.
Odnośnie ślubu w obrządku rzymskokatolickim – zgodnie z kanonem 1095 Kodeksu Prawa Kanonicznego z dnia 4 grudnia 1983 r - niezdolni do zawarcia małżeństwa są ci, którzy: 1° są pozbawieni wystarczającego używania rozumu; 2° mają poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich wzajemnie przekazywanych i przyjmowanych; 3° z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich.
Tak brzmią przepisy, od dawna wiele organizacji i instytucji podnosi, iż przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego powinny w zakresie „małżeństw” zostać zmienione. Wiele razy kwestia możliwości udzielenia ślubu cywilnego osobie z chorobami psychicznymi była podejmowana na łamach naszych mediów.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik