Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna na samochód

28.12.2019
Autor: M.

Żona posiada niepełnosprawność lekką R-5, czy może korzystać z ulgi rehabilitacyjnej - używanie samochodu do celów rechabilitacyjnych, przepisy zmieniły się w 2018 r.

Szanowny Panie,

Zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 6  ustawy o podatku dochodowym o osób fizycznych podstawę obliczenia podatku stanowi dochód ustalony zgodnie z przepisami, po odliczeniu m.in. kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Przepisy dotyczące ulgi rehabilitacyjnej posługują się pojęciem „osoba niepełnosprawna”, czyli pojęciem osoby która posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów

Zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym o osób fizycznych warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

W związku z powyższym, gdy Pana żona posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim jest uprawniona do korzystania z ulgi rehabilitacyjnej, w zakresie określonym przepisami podatkowymi. Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym o osób fizycznych w ramach ulgi rehabilitacyjnej można obecnie odliczyć od dochodu m.in. wydatki na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.  

Ponieważ w związku z kwestiami niepełnosprawności i korzystaniem z ulgi rehabilitacyjnej powstają indywidualne stany faktyczne, zalecam w sprawach podatkowych kontować się i wyjaśniać wątpliwości poprzez Krajową Informacją Skarbową czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00. Z telefonu stacjonarnego 801 055 055, z telefonu komórkowego (22) 330 0330.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas