Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Refundacja przejazdów do punktu przedszkolnego

03.01.2020
Autor: M.

Czy można się ubiegać o zwrot kosztów dojazdu dziecka niepełnosprawnego do punktu przedszkolnego i jaka jest podstawa prawna do ubiegania się o zwrot.

Szanowna Pani,

zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo oświatowe (do końca roku 2019) obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły lub do ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku przedszkolnego lub szkolnego, albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli to oni zapewniają dowożenie.

W związku z różnymi rozwiązaniami tej kwestii w różnych samorządach Trybunał Konstytucyjny 4 października 2017 roku nakazał uregulowanie tej kwestii tak, by zapewnić wszystkim równy dostęp do tej pomocy (syg. SK 28/16 ). W związku z tym 5 listopada 2019 prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo oświatowe - nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2020 r. (Ustawa z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw). Nowe przepisy ujednoliciły sposób obliczenia kosztów refundacji dowozu niepełnosprawnego dziecka gdy dziecko dowożone jest prywatnym pojazdem rodziców. Kwotę zwrotu kosztów rodzicom ustala się na podstawie wzoru matematycznego i jest ona pochodną liczby kilometrów między domem i placówką. Przepisy różnicują jednak sytuację, w której rodzice dowożą dziecko do placówki leżącej na drodze, którą jadą do pracy, którą podróżowaliby także, gdyby dziecka nie dowozili (w tych przypadkach zwrot kosztów przewozu nie będzie się należał), od przypadków, w których dowożenie dziecka do placówki zwiększa liczbę przejechanych przez dowożącego kilometrów (w tych przypadkach zwrot będzie się należał za zwiększoną liczbę kilometrów). Liczba kilometrów będzie mnożona przez cenę paliwa (zużywanego na kilometr) właściwego dla pojazdu, którym dowożone jest dziecko. Cenę paliwa ustali wójt na podstawie średniej ceny danego rodzaju paliwa w gminie.

Zarówno stare przepisy (obowiązujące do 01.01.2020 r.) jak i nowe, które zaczną obowiązywać od nowego roku mówią o refundacji kosztów na trasie dom-szkoła i z powrotem.

 

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas