Czas pracy osoby z niepełnosprawnością
Żeby stosować art. 16, to trzeba odstąpić od art. 15, nawet w ochronie, a przede wszystkim jest to 35 godz. tygodniowo w systemie równoważnym.
Szanowna Pani/Szanowny Panie,
Czas pracy osób niepełnosprawnych nie jest uregulowany w Kodeksie pracy, a w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r., tj. Dz. U. 2018, poz. 511 ze zm.) w sposób następujący:
Art.15.1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Art.16.1. Przepisów art.15 nie stosuje się:
1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz 2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę. 2. Koszty badań, o których mowa w ust.1 pkt 2, ponosi pracodawca.
Reasumując, regułą są obniżone normy czasu pracy obowiązujące pracowników niepełnosprawnych (art.15), natomiast tych norm nie stosuje się w dwu wyjątkach:
- do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Z poważaniem
Anita Siemaszko, prawnik