Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Brak stwierdzenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji

03.01.2020
Autor: M.

Jeżeli osoba z niepełnosprawnością ma przerwany rdzeń kręgowy i porusza się na wózku, nie może nic podnieść większego niż 0,5 kg, jest wiotka i nie ma stabilności, w codziennym życiu potrzebuje pomocy osoby drugiej, może być pozbawiona stwierdzenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, bo pracuje, gdzie jej stanowisko dostosowano dla niej, ale nie zgłoszono do PIP?

Szanowna Pani,

art. 4 pkt 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r., tj. Dz. U. 2018, poz. 511 ze zm.) mówi, że możliwe jest zatrudnianie na otwartym rynku pracy osób niepełnosprawnych pod warunkiem:

  • zatrudnienia w formie telepracy
  • przystosowania stanowiska pracy (dla osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności).

Obecnie pracodawca nie ma potrzeby uzyskania opinii PIP w kwestii przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Oczywiście, przy okazji rutynowej kontroli Państwowa Inspekcja Pracy może sprawdzić również przystosowanie stanowiska pracy i w razie stwierdzenia uchybień wydać nakaz ich naprawy. PIP nie ma jednak wpływu na orzeczenie. Osoba niepełnosprawna, nawet z całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egystencji, może podejmować zatrudnienie, także na otwartym rynku pracy i jeśli stanowisko pracy jest przystosowane (choć niezgłoszone PIP), to nie ma żadnych powodów do obaw.

 

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas