Kiedy ponownie można złożyć wniosek o orzeczenie?
Witam. Syn od urodzenia chorował m. in. na infekcje górnych dróg oddechowych. Stwierdzono astmę wczesnodziecięcą w drugim roku życia - tak jak u starszej córki. Przyznano orzeczenie o niepełnosprawności na astmę na rok. Bierze leki wziewne i leczy się w poradni alergologiczno-pulmonologicznej. W 08.2019 syn mając 3 lata ponownie stanął na komisji i stwierdzono, że nie należy zaliczyć go do osób z niepełnosprawnością w związku z astmą. Odwołanie podtrzymało w mocy pierwszą decyzję. Cały czas bierze leki na astmę i leczymy się nadal w poradni. Kiedy mogę składać wniosek o ponowne orzeczenie w związku z astmą? Według mnie jest to krzywdząca decyzja, gdyż dziecko nie zostało uzdrowione a cały czas leczone jest na tę samą jednostkę chorobową. Zasiłek pielęgnacyjny dużo nam pomógł przy kupnie drogich leków przez ten rok, gdy to miał.
Szanowny Panie,
Nie ma określonego okresu, kiedy ponownie można składać wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności. Ważne jest jednak wykazanie w jakiś sposób, iż nastąpiły zmiany w stosunku do poprzedniego stanu zdrowia, lub że wystąpiły jakieś nowe okoliczności.
Napisał Pan, że zasiłek pielęgnacyjny pomógł dużo przy kupnie drogich leków. W przypadku składania kolejnego wniosku odradzam powoływania argumentów typu ekonomicznego. Nie pomagają one w uzyskaniu pozytywnej decyzji. Wręcz przeciwnie. Podstawą uznania osoby, która nie ukończyła 16. roku życia za niepełnosprawną jest natomiast ustalenie, że:
- ma naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną;
- przewidywany okres trwania upośledzenia stanu zdrowia przekracza 12 miesięcy;
- wymaga zapewnienia jej całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu.
Co ważne, wszystkie wymienione przesłanki muszą wystąpić łącznie.
Jeżeli więc zdecyduje się Pan na złożenie wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności, proszę go przygotować w ten sposób (argumenty, treść, dokumentacja medyczna), aby z niego wprost wynikały ww. kwestie.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny