Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozliczenie PIT

28.12.2019
Autor: A.

Czy możliwe jest wspólne rozliczenie roczne z dorosłym (30 lat) niepełnosprawnym (choroba SMA, stopień znaczny) i dzieckiem osiągającym własne dochody?

Szanowna Pani,

Proszę zwrócić uwagę, iż organy skarbowe organizują przed datą rozliczenia zeznania rocznego PIT, akcje mające na celu pomoc podatnikom w rozliczeniu PIT. Uważam, że warto skorzystać z takiej możliwości aby bezpośrednio przedstawić swoją sytuację i na miejscu wypełnić zeznanie roczne PIT (akcje takie organizowane są w różnych miejscach, np. w Centrach Handlowych, redakcjach gazet).    

Zgodnie z generalną zasadą osoba samotnie wychowująca dziecko, będąca opiekunem prawnym dziecka lub jednym z rodziców (biologicznym lub przysposabiającym) - która jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, ma możliwość rozliczenia się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących.

Aby rozliczyć się w preferencyjny sposób, należy spełnić określone warunki, tj. rozliczenie roczne, jako zeznanie osoby samotnie wychowującej dziecko, może być złożone przez podatnika, który w roku podatkowym samotnie wychowywał dzieci:

  • małoletnie,
  • bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym i nauce lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b lub uzyskały przychody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek określonej w art. 27 ust. 1b pkt 1 oraz stawki podatku, określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (w 2019 r. kwoty 3.089 zł), z wyjątkiem renty rodzinnej.

Przepisy przewidują ponadto jeszcze szereg innych warunków, których spełnienie umożliwia skorzystanie z preferencyjnego rozliczenia PIT.

Z uwagi na fakt, iż Pani pytanie nie zawiera pełnych informacji o Pani sytuacji prawno-podatkowej oraz z uwagi na to, że w związku z kwestiami niepełnosprawności i korzystaniem z ulgi rehabilitacyjnej powstają indywidualne stany faktyczne, zalecam w sprawach podatkowych kontować się i wyjaśniać wątpliwości poprzez Krajową Informacją Skarbową czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00. Z telefonu stacjonarnego 801 055 055, z telefonu komórkowego (22) 330 0330.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

   

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas