Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Uzupełniająca opinia biegłego

30.12.2019
Autor: E.

Czy sąd powinien uznać odwołanie od pkt 7 na wymaga dla dziecka w wieku 11 lat? Skoro jest takie rozporządzenie. W rozporządzeniu w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz.U.02.17.162) występuje zapis: „Do stanów chorobowych, które uzasadniają konieczność stałej opieki lub pomocy dziecku należą: zespół autystyczny” (§ 2 ust. 1 punkt 5)? Skoro biegli sądowi po 5 min. uznali, że nie wymaga? Chore, nie mają dziecka przez 24h na dobę, więc czemu jest to rozporządzenie? Gdy nikt się do tego nie ustosunkowuje?

Szanowna Pani,

bardzo ważne jest w takim wypadku odniesienie się do opinii lekarzy biegłych sądowych, z którymi się Pani nie zgadza. Zazwyczaj w takim wypadku wnosi się, aby biegły wydał uzupełniającą opinię pisemną lub ustną na rozprawie, można próbować także wnosić o powołanie innego biegłego, ponadto można wnosić także o opinię łączną kilku biegłych sądowych.

Zgodnie z art. 285 Kodeksu postępowania cywilnego

§  1.  Opinia biegłego powinna zawierać uzasadnienie.

§  2.  Biegli mogą złożyć opinię łączną.

§  3.  Jeżeli biegły nie może na razie udzielić wyczerpującej opinii, sąd wyznaczy termin dodatkowy do jej przedstawienia.

Zgodnie natomiast z art.  286 Kodeksu postępowania cywilnego - sąd może zażądać ustnego lub pisemnego uzupełnienia opinii lub jej wyjaśnienia, a także dodatkowej opinii od tych samych lub innych biegłych.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas