Punkt 7 i 8 w orzeczeniu córki
Dostałam orzeczenie o niepełnosprawności córki, która ma od urodzenia mózgowe porażenie dziecięce. Ostatnie orzeczenie o niepełnosprawności przyznało mi stałą opiekę nad córką w procesie jej niezdolności do samodzielnej egzystencji. A od dziś 15.11.2019 w nowym orzeczeniu mam jedynie przyznane prawo do stałej opieki w procesie jej rehabilitacji, nauki i leczenia (a zatem w moim mniemaniu powinnam być przy córce zawsze). Dlaczego zatem nie mam punktu 7 orzeczenia o niepełnosprawności, a punkt 8 mi przyznano?
Szanowna Pani,
Pkt 7 orzeczenia o niepełnosprawności stanowi o kwestii konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Konieczność sprawowania opieki oznacza całkowitą zależność osoby od otoczenia, polegającą na pielęgnacji w zakresie higieny osobistej i karmienia lub w wykonywaniu czynności samoobsługowych, prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz ułatwiania kontaktów ze środowiskiem. Natomiast konieczność udzielania pomocy, w tym również w pełnieniu ról społecznych - oznacza zależność osoby od otoczenia, polegającą na udzieleniu wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, współdziałania w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji oraz w pełnieniu ról społecznych właściwych dla każdego człowieka, zależnych od wieku, płci, czynników społecznych i kulturowych. Informacje te można znaleźć na stronie pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością.
Należy pamiętać, iż konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji różni się w zależności od rodzaju niepełnosprawności i to należy zawsze mieć na uwadze uzasadniając wniosek lub odwołanie (należy odpowiednio argumentować adekwatnie do niepełnosprawności) .
Aby przyznano pkt 7 w orzeczeniu o niepełnosprawności, należy ww. kwestie wykazać (np. dokumentacją medyczną, opisem czynności wykonywanych wobec dziecka, opiniami specjalistów, itp.).
Jeżeli nie zgadza się Pani z treścią orzeczenia o niepełnosprawności, ma Pani prawo do wniesienia odwołania (zgodnie z pouczeniem zawartym na końcu orzeczenia o niepełnosprawności).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny