Poznań: miesięcznik „Filantrop” obchodzi 25-lecie
W 2019 r. mija 25 lat od ukazania się pierwszego numeru miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów”, zwanego w podtytule „Pismem Ruchu Twórczego Osób Niepełnosprawnych”, którego wydawcą jest Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Filantrop” w Poznaniu.
Inicjatywa wydawania tego miesięcznika zrodziła się w Dębnie nad Wartą koło Jarocina, podczas tworzenia w tej miejscowości domu dla bezdomnych, który istnieje tam do dzisiaj jako dom pomocy społecznej. Pomysłodawcą „Filantropa” był Marcin Bajerowicz, wieloletni dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”, z wykształcenia polonista i krytyk literacki, któremu nigdy nie były obojętne sprawy ludzi, z którymi los nie obszedł się łaskawie.
Głównym założeniem czasopisma, przyjętym na początku i konsekwentnie rozwijanym do dziś, było i jest oddawanie głosu osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Stąd właśnie podtytuł „Filantropa”: „Pismo Ruchu Twórczego Osób Niepełnosprawnych”. Redakcja chce w ten sposób budować podmiotowy status osób z niepełnosprawnościami i całego ich środowiska. Przez 25 lat ukazało się do tej pory łącznie trzysta numerów miesięcznika, na łamach którego wypowiadały i wypowiadają się osoby z niepełnosprawnościami, z problemami zdrowotnymi, materialnymi, zawodowymi, mieszkaniowymi i wieloma innymi, także wybitnie utalentowane artystycznie, w pełni zasługujące na uznanie i powszechny szacunek. Autorzy mówili i mówią w tym czasopiśmie o swoich problemach, sukcesach i radościach. Możliwość publikowania własnych wypowiedzi jest dla wielu z nich istotną formą rehabilitacji społecznej, a dla całego społeczeństwa szansą poznania myśli i przeżyć osób z niepełnosprawnościami. Bez tego poznania nie sposób mówić o realizowaniu idei społecznej inkluzji.
Udostępnianie łamów „Filantropa” twórcom z niepełnosprawnościami, publikowanie ich wierszy, opowiadań, autobiografii, relacji z wydarzeń, publicystyki, prac plastycznych i fotografii przyniosło w ciągu 25 lat wydawania czasopisma znakomite efekty. W redakcyjnym archiwum zgromadzono bowiem zbiory niezwykle wartościowych tekstów i innych prac, zawierających wartości uniwersalne, ogólnoludzkie. Zrodził się zatem pomysł wydawania twórczości osób z niepełnosprawnościami w postaci książek. To zadanie wzięła na siebie Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Filantrop”.
Fragmenty twórczości literackiej osób z niepełnosprawnościami, a także ich talenty plastyczne i wokalne zaprezentowane zostaną podczas uroczystości jubileuszowej 25 lat wydawania miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów”, która odbędzie się w piątek, 22 listopada, o godz. 17.00 w restauracji „Rycerska” przy ul. Krańcowej 98 w Poznaniu.
Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wydarzenie pt. 25 lat wydawania miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów” jest finansowane ze środków Powiatu Poznańskiego.
Komentarze
-
pozycjonowanie google ceny
16.11.2023, 14:29 -
pozycjonowanie google ceny
16.11.2023, 14:29
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz