Odwołanie do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o niepełnosprawności
Witam, powiatowa komisja ds. orzekania o niepełnosprawności wydała decyzję o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Odwołałem się od tej decyzji i zgłosiłem się na wyznaczony termin do wojewódzkiej komisji z badaniami, które zostały zapisane w zawiadomieniu. Podczas badania lekarz orzecznik powiedział że potrzebna jest też decyzja ZUS o rencie (nigdy wcześniej nikt mnie nie zobowiązywał do przedstawienia takiego dokumentu przed komisjami ds. orzeczeń o niepełnosprawności). Powiatowy, jak pisałem wcześnie, też wydał decyzję, zaliczając mnie do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym BEZ tego zusowskiego dokumentu. Proszę o informację na jakiej podstawie teraz lekarz orzecznik z wojewódzkiego żąda takiego dokumentu. Mam już dość, ledwo się poruszam. Odpowiadając, proszę o podanie przepisu, jeśli takowy istnieje.
Szanowny Panie,
Tryb orzekania realizowany jest w oparciu o ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz w oparciu o wydane na jej podstawie Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności z dnia 15 lipca 2003 r. (tj. Dz.U. z 2018 r., poz. 2027).
Zgodnie z § 3 ust 2 ww. rozporządzenia przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16. rok życia, bierze się pod uwagę:
- zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana, oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności;
- ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza - przewodniczącego składu orzekającego, zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej oraz wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji, opis badania przedmiotowego, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących oraz rokowania odnośnie do przebiegu choroby;
- wiek, płeć, wykształcenie, zawód i posiadane kwalifikacje;
- możliwość całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia - poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe;
- ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji i uczestnictwie w życiu społecznym;
- możliwość poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej w samodzielnej egzystencji oraz w pełnieniu ról społecznych - poprzez leczenie, rehabilitację, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, środki techniczne, usługi opiekuńcze lub inne działania.
Natomiast zgodnie z § 6 ust 2-3 ww. rozporządzenia do wniosku o wydanie orzeczenia dołącza się dokumentację medyczną, w tym zaświadczenie lekarskie wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku, oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Do wniosku o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień dołącza się posiadaną przez osobę zainteresowaną dokumentację medyczną, orzeczenie o inwalidztwie lub niezdolności do pracy określone w art. 5 i 62 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz inne posiadane dokumenty, mogące mieć wpływ na ustalenie wskazań do ulg i uprawnień.
Wspomniany art. 5 ww. ustawy dotyczy orzeczeń lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (orzeczenia lekarskie do celów rentowych).
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny