Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odpłatność za ZOL ze świadczenia uzupełniającego

30.12.2019
Autor: G.

Czy świadczenie uzupełniające jest wliczane do odpłatności za zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, jeżeli rozporządzenie w sprawie zakładów z dnia 28.06.2012 r. art. 3 mówi, że opłatę ustala się ponownie po każdorazowej zmianie wysokości dochodu świadczeniobiorcy

Szanowna Pani,

zgodnie z art.  18. Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - 1.  Świadczeniobiorca przebywający w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej, który udziela świadczeń całodobowych, ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 250% najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu świadczeniobiorcy w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.

Z powyższego zapisu wynika, iż w przypadku ustalania opłaty za pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym posiłkowo stosuje się ustawę z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, to przepisy tej ustawy stanowią podstawę wyliczenia dochodu świadczeniobiorcy.

Zgodnie z §  8. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych:

  1. Miesięczna opłata za pobyt w zakładzie opiekuńczym, obejmująca koszty wyżywienia i zakwaterowania, o której mowa w art. 18 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwana dalej „opłatą”, jest ustalana przez kierownika zakładu opiekuńczego.
  2. Opłatę ustala się ponownie po każdorazowej zmianie wysokości dochodu świadczeniobiorcy przebywającego w zakładzie opiekuńczym.
  3. Opłatę ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających wysokość dochodu świadczeniobiorcy, w szczególności:

1) decyzji organu rentowego albo emerytalno-rentowego ustalającego wysokość emerytury, renty albo renty socjalnej; do decyzji można załączyć zgodę świadczeniobiorcy ubiegającego się o skierowanie do zakładu opiekuńczego na potrącanie opłaty za pobyt w zakładzie opiekuńczym przez właściwy organ rentowy albo emerytalno-rentowy ze świadczenia wypłacanego przez ten organ, lub

2) decyzji o przyznaniu zasiłku stałego; do decyzji można załączyć zgodę świadczeniobiorcy ubiegającego się o skierowanie do zakładu opiekuńczego do odbioru tych należności przez zakład opiekuńczy.

4.  W przypadku czasowej nieobecności świadczeniobiorcy w zakładzie opiekuńczym w trakcie jego pobytu w tym zakładzie opiekuńczym, obliczając opłatę uwzględnia się liczbę dni pobytu świadczeniobiorcy poza zakładem opiekuńczym, przy czym opłatę oblicza się w ten sposób, że za dni pobytu poza zakładem opiekuńczym opłata wynosi 70% opłaty pobieranej za dni obecności w zakładzie opiekuńczym.

Zgodnie z art. 19. ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - w art. 8 po ust. 4 w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej dodano ust. 4a w brzmieniu: „W przypadku dochodu ustalonego zgodnie z ust. 3 i 4 na potrzeby ustalenia prawa do świadczenia pieniężnego oraz opłaty wnoszonej przez osoby, o których mowa w art. 61 ust. 2 pkt 2, w dochodzie osoby lub rodziny nie uwzględnia się świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. poz. 1622)".

Pozostaje kwestia czy dodany ust. 4 a w art. 8 ustawy o pomocy społecznej, będzie miał również zastosowanie do odpłatności za pobyt w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, skoro wyżej wskazane wyłączenie dotyczy jedynie świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz opłaty za pobyt DPS jakie wnoszą członkowie rodziny mieszkańca DPS, a nie sam mieszkaniec.

Biorąc pod uwagę, wiele pytań (wątpliwości) jakie wpłynęły do naszej organizacji – nasz portal niepelnosprawni.pl zwrócił się z podobnymi do Pani pytaniami do Ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Oto odpowiedź resortu.

Artykuł o świadczeniu uzupełniającym.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas