Odwołanie do sądu ws. stopnia znacznego niepełnosprawności
Syn lat 16, wojewódzki zespół orzekających podtrzymał w mocy decyzję z powiatowego orzecznictwa o stopniu umiarkowanym, wnioskowałam o stopień znaczny, dodatkowo zabrał symbol niepełnosprawności 11- I, uzasadniając, że niepełnosprawność ta nie sięga stopnia umiarkowanego, wnioskowałam o symbol dodatkowy 04 - O, który nie został uwzględniony. Syn ma zespół Aspergera, od 6 lat choruje na cukrzycę typu 1, ma postępującą wadę wzroku - 6, - 7, w styczniu zmiana szkieł, dodatkowo nadciśnienie w trakcie poszukiwania przyczyny. Jaka jest podstawa prawna przy takich schorzeniach, które nie rokują poprawy, a wręcz pogorszenie stanu zdrowia do uzyskania stopnia znacznego. Proszę o pomoc.
Szanowna Pani,
jeżeli orzeczenie Pani zdaniem nie odzwierciedla faktycznego stanu zdrowia Pani dziecka to od orzeczenia wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności przysługuje odwołanie do sądu – o terminie i sposobie odwołania powinna zostać Pani pouczona na przedmiotowym orzeczeniu.
Zgodnie z art. 47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego – odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Zgodnie z § 32.3 i 4 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności:
3. Symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby zainteresowanej lub dziecka.
4. Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik