Cracovia Maraton będzie rekordowy
Rekordowo zapowiada się tegoroczny Jubileuszowy X Cracovia Maraton, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 17 kwietnia, ze startem i metą na Błoniach Krakowskich. Do biegu na trasie prowadzącej ulicami Starego Miasta, Drogą Królewską przez Rynek Główny, Bulwarami Wiślanymi, Aleją Pokoju do Nowej Huty i z powrotem zgłosiło się już 5 tysięcy uczestników, a zgłoszenia trwają!
O godz. 9.28 rozpoczną zmagania niepełnosprawni uczestnicy maratonu, dwie minuty później - o 9.30 - wyruszą pozostali biegacze. Dzień wcześniej, w sobotę, 16 kwietnia, na Błoniach wyłonieni zostaną zwycięzcy VI Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego i Cracovia Maraton na Rolkach. O szczegółach imprezy poinformowali podczas środowej konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie: Krzysztof Kowal - Dyrektor ZIS zarazem Dyrektor X Cracovia Maraton, Bogdan Dąsal - pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych, Henryk Kamski - zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Edward Stawiarz - dyrektor sportowy, Andrzej Batko - koordynator ds. bezpieczeństwa, i Dariusz Kaczmarski - koordynator ds. elity.
Krzysztof Kowal - dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, podkreślając bardzo dynamiczny rozwój Cracovia Maraton, podał, że w tym roku zgłosiło się już ponad 5 tysięcy chętnych. Do niedzielnego biegu głównego można się zapisywać do soboty wieczór. Organizatorzy liczą na wyrozumiałość mieszkańców podwawelskiego grodu - część ulic musi być bowiem wyłączona z ruchu, na niektórych przewidziane są ograniczenia, zmiany nastąpią też w komunikacji miejskiej.
- W sobotę utrudnienia będą w al. 3 Maja oraz w rejonie ulicy Piastowskiej - powiedział Andrzej Batko. - Natomiast jeśli chodzi o niedzielny bieg główny, wyłączenia dotyczą Alei Trzech Wieszczów: od godziny 9.00 samochody zarówno z północy, jak i z południa kierowane będą na objazdy. Zamknięcia czasowe, niezbyt długie, przewidziane są w Śródmieściu. Najbardziej uciążliwe zamknięcie dotyczy al. Pokoju, al. Jana Pawła II, ronda Dywizjonu 308, bo musi trwać aż do zakończenia maratonu - czyli do godziny 15.00.
Te wszystkie niedogodności zrekompensuje krakowianom atrakcyjne widowisko z udziałem kilkudziesięciu zagranicznych wyczynowych maratończyków, których celem jest pobicie rekordu trasy, należącego od 2009 roku do Juliusa Kipkorira Kilimo - 2:11,26. Jeśli komuś uda się pokonać dystans w czasie poniżej 2:10.00, zgarnie nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych.
- Elita w tym roku jest szeroka - podkreślił Dariusz Kaczmarski. - Zaprosiliśmy kilkunastu zawodników z wynikami na poziomie 2:12.00-2:15.00, po to, aby podjęli między sobą ostrą rywalizację. Zdecydowaliśmy się na bardzo dobrych pacemakerów, którzy poprowadzą bieg nawet do 32 kilometra i są w stanie utrzymać dość mocne tempo, aby finalny rezultat był w granicach 2:10.00. Oczywiście dużo zależy od pogody, od dyspozycji dnia. To tylko sport, nie można wszystkiego przewidzieć, ale trzeba coś planować - dodaje.
O skali przedsięwzięcia, jakim jest X Cracovia Maraton, świadczą liczby. Przy obsłudze imprezy pracować będzie 2 tysiące osób, w tym policjanci z ruchu drogowego, strażacy, strażnicy miejscy i duża rzesza wolontariuszy. Dla uczestników imprezy przygotowano 16 tys. litrów wody mineralnej, 7,5 tys. litrów napojów izotonicznych i 1,5 tony bananów.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz