Przedświąteczny rekonesans w Warszawie
Krakowskie Przedmieście to salon Warszawy – najchętniej odwiedzana część Traktu Królewskiego, ciągnącego się od Wilanowa do Placu Zamkowego. Jako atrakcję turystyczną uzupełnia go Stare i Nowe Miasto. Stolica tętni tu życiem cały rok, rano i wieczorem, na co dzień i od święta. Łatwo w to miejsce zewsząd dojechać, nietrudno w pobliżu zaparkować i zwykle udaje się miło spędzić czas, chociażby spacerując. Tu zawsze coś się dzieje i jest co oglądać.
Krakowskie Przedmieście po generalnym remoncie jest imponujące (jak na polskie warunki, oczywiście), choć nie wszystkie osoby z niepełnosprawnością podzielą mój zachwyt, głównie dlatego, że do wielu obiektów wzdłuż trasy (zabytków, sklepów, lokali) nie można dostać się samodzielnie. Na szczęście ciągle coś zmienia się na plus.
Tradycji stanie się zadość
Aby się przekonać o zmianach, należy pójść na spacer (np. związany z nadchodzącą Wielkanocą) i potraktować go jak próbę generalną przed tradycyjnym dla wielu warszawiaków wielkosobotnim nawiedzaniem Grobów Pańskich w kościołach stolicy (niekiedy tak wymownych i symbolicznych, że aż kontrowersyjnych). Nierzadko nawiązują one do historii i polityki naszego kraju.
Sprawdzone informacje
Od początku Krakowskiego Przedmieścia do granicy Nowego Miasta jest 16 obiektów sakralnych (licząc z najbliższym sąsiedztwem trasy), zatem niebagatelnym wyzwaniem dla spacerowicza jest „zaliczenie” ich podczas jednego spaceru. Za sukces uznajmy zatem wizytę w kilku kościołach podczas jednego dnia. Na proponowanej trasie (od kościoła św. Krzyża – do kościoła NMP) szczególnie polecamy 8 obiektów, do których można wejść bez żadnych problemów (w pozostałych straszy przynajmniej 1 stopień).
Sam spacer proponowaną trasą do kilku dostępnych miejsc zajmie kilka godzin (a w Wielką Sobotę trzeba jeszcze doliczyć kolejki do wejść, ewentualnie modlitwę i czas niezbędny na rozejrzenie się po wnętrzu). Pogodę trudno przewidzieć, ale na pewno będzie wiosna...
Krakowskie Przedmieście - Plac Zamkowy - Świętojańska - Piwna - Rynek Starego Miasta - Freta - Rynek Nowego Miasta
Kościół św. Krzyża
Krakowskie Przedmieście 3, tel. 22 556 88 20, www.swkrzyz.pl
Kościół z charakterystyczną figurą Chrystusa z krzyżem i krzepiącym napisem na cokole: Sursum corda. Z tego kościoła nadawana jest niedzielna msza św. w Polskim Radiu (Program I, godz. 9.00). Tu spoczywa serce Fryderyka Chopina.
Wejście: wejście główne niedostępne – kilkanaście schodów, ale od strony ul. Traugutta jest podnośnik przychodowy i możliwość dotarcia do nawy głównej, wewnątrz żadnych barier.
Kościół Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi (kościół i klasztor ss. wizytek)
Krakowskie Przedmieście 34, tel.: 826 65 85, www.wizytki.waw.pl
Kościół, w którym na organach jako uczeń grał Fryderyk Chopin, a od 1960 r. do emerytury rektorem był poeta ks. Jan Twardowski. Warto zwrócić uwagę na barokową ambonę w kształcie łodzi.
Wejście: z poziomu ulicy, minimalny uskok (ok. 2 cm) między drzwiami wewnętrznymi, wnętrze bez barier.
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy (pokarmelicki, seminaryjny)
Krakowskie Przedmieście 52/54, www.wmsd.waw.pl
Kościół, przy którym mieści się Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne. Ocalał w czasie wojny od zniszczeń i pełnił funkcję protokatedry. Jego fasadę zwieńcza charakterystyczna „karmelicka bania”.
Wejście: Drzwi otwierane do środka. 1 stopień w dół.
Kościół Akademicki św. Anny
Krakowskie Przedmieście 68, tel.: 22 826 89 91, www.swanna.waw.pl
Ulubiony kościół warszawskich studentów, z Centralnym Ośrodkiem Duszpasterstwa Akademickiego. Tu, do Kaplicy Loretańskiej, przeniesiono krzyż harcerzy sprzed Pałacu Prezydenckiego.
Wejście: dwa wejścia z poziomu ulicy, z przedsionka do nawy głównej 1 stopień w dół. Drzwi wahadłowe. Wnętrze bez barier.
Archikatedra św. Jana Chrzciciela
ul. Świętojańska 8, tel.: 22 831 02 89, www.katedra.mkw.pl
Najważniejsza świątynia lewobrzeżnej Warszawy, w której celebrowane i uświetniane były i są najważniejsze uroczystości religijne (m.in. z udziałem prymasa, premiera, prezydenta) i narodowe (koronacje, śluby, ingresy, pogrzeby osobistości).
Wejście: Poziom zerowy. Drzwi otwierane do środka, wahadłowe. Zejście do nawy głównej - 3 schody (po 15 cm), po lewej stronie przy kolumnie poręcz przy schodach. Wnętrze bez barier.
Kościół Matki Bożej Łaskawej (oo. jezuici)
ul. Świętojańska 10, tel. 22 831 16 75. www.laskawa.pl
Kościół-sanktuarium patronki Warszawy, z niezwykle oryginalnym wejściem – na drzwiach płaskorzeźba Igora Mitoraja przedstawiająca Madonnę z aniołami.
Wejście: Długa pochylnia z prawej strony, z poręczą, wewnętrzne szklane, szerokie drzwi, wnętrze bez różnicy poziomów.
Kościół św. Marcina
ul. Piwna 9/11, tel.: 22 831 02 21
Kościół ss. franciszkanek z podwarszawskich Lasek, w latach 80. ostoja polskiej opozycji demokratycznej. Wewnątrz wart uwagi m.in. niezwykły krucyfiks ocalały z powstania i klasztorny wirydarz.
Wejście: trudno dostępne, 3 stopnie. Z lewej strony od wejścia głównego, przy furcie do klasztoru, można zadzwonić, by dostać się przez wirydarz do wnętrza (wewnątrz 1 stopień).
Kościół św. Ducha (oo. paulini)
ul. Długa 3, tel. 831 45 75, 635 62 52
Kościół, sprzed którego od ponad 300 lat wyruszają warszawskie pielgrzymki na Jasną Górę.
Wejście: trudno dostępne, 8 stopni.
Kościół św. Jacka (oo. dominikanie)
ul. Freta 10, 22 635 47 00, www.freta.dominikanie.pl
Kościół, do którego ciągłą tłumy młodych ludzi z całej Warszawy, m.in. ze względu na kaznodziejów, msze dla spacerowiczów i jarmark dominikański.
Wejście: pochylnia z poziomu ulicy Freta, z poręczą, ale za wewnętrznymi drzwiami schody w dół do nawy głównej.
Kościół św. Kazimierza Królewicza (ss. Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu)
Rynek Nowego Miasta 2, www.sakramentki.opoka.org.pl
Kościół niezwykle malowniczo usytuowany i wyjątkowo kameralny, z klauzrowym klasztorem. Można tu posłuchać chorału gregoriańskiego albo mszy po łacinie.
Wejście: 3 stopnie. Drzwi z kruchty trudne do otwarcia. Można podjechać pod ołtarz.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
ul. Przyrynek 2, tel. 22 831 24 73
Jeden z najstarszych kościołów Warszawy, obok punkt widokowy z malowniczym obrazem Wisły i prawego brzegu miasta.
Wejście: Podjazd z poziomu ulicy na dziedziniec, 2 stopnie. Do kościoła można się dostać z poziomu 0, wejściem od ul. Burmistrzowskiej, przy ul. Rajców (albo obejść kościół po lewej stronie od głównego wejścia). Wewnątrz brak barier.
Freta - Długa - Miodowa - Plac Teatralny
Katedra Polowa Wojska Polskiego
ul. Długa 13/15, tel. 22 678 77 02, www.katedrapolowa.pl
Kościół, w którym szczególnie czczona jest pamięć Pomordowanych na Wschodzie oraz ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Wejście: wejście główne - 2 stopnie. Z prawej strony – kamienny podjazd, wewnątrz brak barier, możliwość podjechania pod sam ołtarz.
Kościół bł. brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła (środowisk twórczych)
Pl. Teatralny 18, tel.: 22 829 00 16, www.dst.mkw.pl
Kościół, w którym płonęły kamienie (pożar spowodowały oliwne lampki przy Grobie Pańskim, replice Jerozolimskiego). Aktywny ośrodek duszpasterstwa ludzi sztuki.
Wejście: bezpośrednio z ulicy. Drzwi otwierane na zewnątrz. Wnętrze przestronne, można się swobodnie poruszać, dojechać bezpośrednio do ołtarza, zająć miejsce w dowolnym rzędzie (krzesła się składają)
Komentarze
-
Nie ma informacji o Kosciele przed Kolumna zygmunta po prawej
14.04.2011, 21:39Tutaj sa niestety schody dla mojego wózka i po drodze na krakowskim jechałam jezdnia poniewaz sa dla niewidomych wystepy odczuwalne a dla wózka nieprzejezdne samodzielnie musi mi ktos pomagac nieprzystosowana zjazdy z chodników dla wózków inwalidzkich.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Chciał studiować cyberbezpieczeństwo, ale uczelnia nie uwzględniła studentów z niepełnosprawnością. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
- Renta wdowia. ZUS przygotował wnioski i ankietę
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
Dodaj komentarz