Przed nami III Narodowa Pływacka Gala Halliwick
23 listopada na obiektach Zespołu Krytych Pływalni AWF w Krakowie już po raz kolejny odbędą się ogólnopolskie zawody pływackie dla osób z niepełnosprawnościami – III Narodowa Pływacka Gala Halliwick. Wstęp wolny dla kibiców.
Organizatorem jest Stowarzyszenie Pływania i Terapii w Wodzie „Halliwick Polska” we współpracy z Zakładem Sportów Wodnych AWF w Krakowie reprezentowanym przez dr. Kordiana Lacha. Zawody objął honorowym patronatem J.M. Rektor AWF prof. dr hab. Aleksander Tyka, a zaproszenie jako gość honorowy przyjął pan Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.
W tym roku zgłosiło się 83 zawodników z całej Polski, m.in. z Olsztyna, Białegostoku, Rzeszowa, Raciborza, Krakowa, Wadowic, Zakopanego, Bielska Białej, Łodzi czy Warszawy, a i również z mniejszych miejscowości, jak: Chocznia, Wrociszów, Kaszarawa, Czerwienne czy Dobre Miasto. Reprezentują 20 różnych placówek, szkół specjalnych, stowarzyszeń, fundacji czy klubów sportowych, w których trenują przez cały rok, a przyjechanie na zawody jest ukoronowaniem ich wysiłku.
Zawody różnią się od wszystkich pozostałych systemem, który wykorzystują organizatorzy, jest to system handicapu czasowego.
Zasada konkurencji w koncepcji Halliwick wyraża szacunek dla indywidualnych różnic pomiędzy ludźmi. Zasada konkurencji z handicapem czasowym nie dzieli pływaków według ich niepełnosprawności ani według wieku. Styl pływania nie jest określony – zawodnicy pływają swoim własnym stylem, można rozpocząć dystans na plecach, a ukończyć stylem piersiowym. Dopuszczalny jest start ze słupka, z brzegu lub z wody. Podczas startu z handicapem czasowym panuje całkowita cisza aż do momentu gdy ostatni zawodnik znajdzie się w wodzie – wówczas rozpoczyna się dopingowanie zawodników.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz