Kreatywna młodzież podsumowała projekt „Zielony Dom”
13 listopada 2019 r. w szkole podstawowej przy ulicy Konfederackiej w Krakowie spotkali się uczniowie trzech szkół (dwóch krakowskich i z Wielkiej Wsi), których przestrzenie zmieniły się dzięki pracy i kreatywności młodzieży i edukatorów.
Zmiany w szkolnych wnętrzach udały się się wyśmienicie, rzeczywistość niewiele odbiegała od projektów w fazie wizualizacji. Efekty tej pracy można zobaczyć między innymi w holu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Krakowie.Uczniowie włożyli wiele trudu w zaaranżowanie ścieżki dotykowej. Ich dziełem są też sprzęty dla gliniano-słomianego domku edukacyjnego w Prądniku Korzkiewskim. Dzieci malowały je na niedużych powierzchniach w różne desenie – co dla osób z niepełnosprawnością wzroku jest wielkim wyzwaniem.
Na to specjalne spotkanie przygotowano prezentację – retrospekcję wszystkich działań związanych ze zmianą wnętrz w trzech szkołach oraz w zrobionym z gliny i słomy domku edukacyjnym (to właśnie ów tytułowy Zielony Dom) w Prądniku Korzkiewskim. Każda szkoła miała swoje 5 minut na ekranie: najpierw obejrzano prace koncepcyjne, a potem działania: malowanie, klejenie, zbijanie, powlekanie, pryskanie i składanie.
Gotowe wnętrza zyskały aprobatę dzieci i nauczycieli. Wnętrza szkolne stały się ładniejsze i bardziej funkcjonalne, a uczniowie zdobyli wiedzę, praktyczne umiejętności i rozwinęli wrażliwość przestrzenną.
Był też czas na ewaluację całego przedsięwzięcia i przekazanie pamiątkowych tabliczek wyjaśniających cel projektu „Zielony Dom” i informujących o jego organizatorach i fundatorach. Na końcu – słodki poczęstunek, który świetnie zintegrował dzieci z różnych szkół i był zasłużoną nagrodą za tak dobrą pracę.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy i patroni medialni projektu: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Krakowie, Gmina Wielka Wieś, Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi, Radio RMF Classic - współpraca redakcyjna, Kulturatka.pl, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Magazyn Integracja, Niepelnosprawni.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz