Świadczenie pielęgnacyjne gdy mąż pracuje za granicą
Mąż pracuje od kilku dni za granicą w Niemczech. Do tej pory pracował cały czas w Polsce, a ja pobierałam świadczenie pielęgnacyjne. Obecnie wydano nam nowe orzeczenie o niepełnosprawności i chcemy złożyć nowy wniosek na świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny. Dodam jeszcze, że mąż nie jest ojcem biologicznym ani prawnym opiekunem syna. Który kraj powinien wypłacić te świadczenia, gdy matka nie pracuje i do tej pory pobierała świadczenie pielęgnacyjne na syna? I jak to wygląda, gdy wyjazd męża do pracy za granicę jest tymczasowy i potrwa jedynie 4 miesiące?
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:
- matce albo ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Z zapytania wynika, iż Pani przebywa w Polsce i Pani pobiera (pobierała) świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad synem. W tej sytuacji w kwestii złożenia nowego wniosku na siebie i pobierania świadczenia pielęgnacyjnego przez Panią nie powinno być żadnej zmiany.
W razie dalszych wątpliwości zalecam Pani kontakt z właściwym dla Pani ośrodkiem pomocy społecznej celem ich wyjaśnienia.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny