Asystenci dziecka bez wykształcenia z pedagogiki specjalnej
Czy przy dziecku z orzeczeniem KS i niepełnosprawnością sprzężoną oraz lekką niepełnosprawnością intelektualną może być zatrudnionych dwóch asystentów nauczyciela bez wykształcenia z pedagogiki specjalnej.
Szanowna Pani,
z treści orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia powinno wynikać, czy dyrektor szkoły jest obowiązany, czy może zatrudnić nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, asystentów nauczyciela bądź pomoc nauczyciela.
Czyli o tym, kto będzie wspierał dziecko i w jakim wymiarze godzinowym, na jakim stanowisku ta osoba jest zatrudniona decyduje dyrektor – biorąc pod uwagę zalecenia z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Jeśli uważa Pani, że dziecku powinno pomagać dwóch asystentów, powinna Pani rozmawiać o tym z dyrektorem, ważne przy tym jest co zawierają zalecenia do orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Warto pamiętać, że przepisy określają, że osoba wspierająca jest zatrudniana w placówce, nie do konkretnego dziecka.
Podstawa prawna: par. 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. 2017 poz. 1578 z późn. zm).
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik