Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne

20.12.2019
Autor: F.

U mojego Syna w 2010 stwierdzono nowotwór złośliwy kości osteosarcome. W wyniku leczenia - endoproteza itd. stał się osobą niepełnosprawną. Nie zgina kolana, kuleje itd. Wiadomo do 16. roku życia miał orzeczenie o niepełnosprawności. Teraz gdy skończył 16 lat dostał umiarkowane przez co mój wniosek o kontynuację świadczenia pielęgnacyjnego został odrzucony. Czytałem o precedensowej sprawie Białegostoku orzeczeniu SA/Bk 547/18, niestety w rubryce 7 orzeczenia o konieczności stałej lub długotrwałej opieki mam wpisane nie dotyczy”. Czy są jakieś szanse na uzyskanie tego świadczenia, czy nie?

Szanowny Panie,

Przepis art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych uprawnia do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną osobą powyżej 16. roku życia, nie tylko o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale także z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U.2018r. poz.2220 z późn. zm.).  

W sprawie z Białegostoku orzeczenie osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym zawierało dwa powyższe wskazania zgodne z ustawą o świadczeniach rodzinnych i dlatego sąd uznał, że opiekun ma prawo nadal pobierać świadczenie pielęgnacyjne. Pański wniosek został zaś odrzucony z powodu braku niezbędnego wskazania tzn. pkt. 7 „konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji”. Jeśli Pan nie zgadza się z zapisem „nie dotyczy” w 7 pkt. może odwołać się do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (za pośrednictwem powiatowego zespołu). Odwołanie  trzeba złożyć w ciągu 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania orzeczenia.

Wojewódzki zespół może się zgodzić lub nie zgodzić (w części albo w całości) z orzeczeniem powiatowego zespołu. Jeśli z kolei Pan nie zgodzi się z orzeczeniem wojewódzkiego zespołu, wówczas przysługuje możliwość odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Należy to zrobić za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który wydał decyzję. UWAGA: Na odwołanie ma się 30 dni kalendarzowych od dnia otrzymania/doręczenia orzeczenia. Postępowanie przed sądem jest wolne od opłat sądowych.

Jeśli nie odwołał się Pan we właściwych terminach, to w zasadzie pozostaje czekać na nowe orzeczenie (zmiana stanu zdrowia syna lub upływ terminu, na które zostało przyznane).

Być może są jakieś okoliczności, których zabrakło w Pana liście, a mogą zmienić obecny stan. Proszę skorzystać z darmowej pomocy prawnej, punkty darmowej pomocy prawnej  można znaleźć na stronie lub dzwoniąc do urzędu gminy lub powiatu.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas