Niepełnosprawni bez pierwszeństwa w naborze do urzędu?
Faworyzowanie osób z niepełnosprawnością w naborze na stanowiska urzędnicze może być niezgodne z konstytucją - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, ustawy o pracownikach samorządowych i niektórych innych ustaw, przyjęty przez sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny, zapewnia osobie z niepełnosprawnością pierwszeństwo w zatrudnieniu, jeśli dzięki swoim kwalifikacjom znajdzie się ona w gronie pięciu najlepszych kandydatów. Prawo to miałoby zastosowanie do urzędów, w których nie spełniono 6-proc. wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.
Wejście w życie nowych przepisów może jednak uniemożliwić ich niezgodność z konstytucyjnym prawem dostępu do służby publicznej na równych zasadach (art. 60 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji). Negatywne opinie do projektu przygotowały Rada Służby Cywilnej oraz Biuro Analiz Sejmowych - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej".
Przeciwni nowelizacji są także szefowie urzędów państwowych, na których nowe przepisy nakładałyby ustawowe zasady przeprowadzania naboru pracowników, podczas gdy aktualny stan prawny pozwala im na rekrutację na dowolnych warunkach. Dotyczy to m.in. pracy w Kancelarii Sejmu, Senatu, Prezydenta, Rządowym Centrum Legislacji czy regionalnych izbach obrachunkowych.
Prace nad projektem nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, ustawy o pracownikach samorządowych i niektórych innych ustaw trwają od półtora roku. W grudniu 2010 r. połączone komisje sejmowe skierowały go do podkomisji.
Komentarz