Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Komisja sejmowa: danina solidarnościowa nie będzie ściśle powiązana z wydatkami na rzecz osób z niepełnosprawnością

19.12.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. P. Stanisławski
Budynek Sejmu RP z zewnątrz

19 grudnia 2019 r. sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała dwie poprawki Senatu, dotyczące zmian w Funduszu Solidarnościowym. Dwie, mniej istotne, zaopiniowała pozytywnie. 20 grudnia ustawą zajmie się Sejm podczas głosowania.

Wśród poprawek zaopiniowanych przez komisję negatywnie znalazła się ta autorstwa senatorów Jana Filipa Libickiego i Marka Borowskiego, która precyzowała, że środki z daniny solidarnościowej, czyli z 4-procentowego podatku od osób najzamożniejszych, mają iść na wspieranie osób z niepełnosprawnością, a nie na 13. emeryturę czy zasiłek pogrzebowy.

Wiceminister przeciwny

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed jeszcze raz przywołał kwoty, o których mówił także na posiedzeniu senackich komisji 18 grudnia.

Jego zdaniem, przyjęcie poprawek uściślających przekazanie środków z daniny tylko na potrzeby osób z niepełnosprawnością nie zapewniłoby odpowiedniego działania Funduszu Solidarnościowego.

- Mielibyśmy do dyspozycji 2 mld zł, a potrzebne środki to 5 mld 100 mln zł, bo chodzi także o finansowanie świadczenia uzupełniającego – mówił wiceminister.

Dodał, że w ten sposób powstałoby kilka funduszy celowych, co usztywniłoby realizację zadań z Funduszu Solidarnościowego.

20 grudnia głosowanie

Pozytywnie zostały zaopiniowane przez komisję dwie, mniej istotne poprawki. Jedna dotyczy przekazywania środków z Funduszu Solidarnościowego na wyodrębniony rachunek bankowy NFZ, które będą też stanowić koszty Funduszu.

Ostatnia poprawka pozytywnie zaopiniowana przez komisję powoduje, że z dotacji celowej będą finansowane także koszty świadczeń zdrowotnych związanych z wydawaniem orzeczeń dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Nowelizacją ustawy o Funduszu Solidarnościowym zajmie się 20 grudnia Sejm podczas głosowania.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Wszysto obiecują i nic z tego nie wynika
    Borzoi
    19.12.2019, 18:51
    Podobnie jest z USTAWĄ z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z dnia 5 września 2019 r. Poz. 1696 Niby jest a Spółdzielnie Mieszkaniowe odmawiają bo nie ma na to pieniędzy które obiecał Pan Prezydent podpisując ustawę. Przykładem Spółdzielnia Mieszkaniowa Warszawa Wola na Bemowie.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas