Boccia coraz bardziej popularna w Polsce
Już po raz trzeci w Zamościu odbył się kurs na sędziów boccii. Spośród 29 uczestników, którzy przyjechali do tej malowniczej miejscowości z całego kraju, wszyscy pomyślnie zdali egzamin i uzyskali certyfikaty sędziów krajowych.
Ireneusz Klimek, koordynator i organizator kursu z ramienia Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”, nie kryje zadowolenia. - Cały czas z poznańskim Startem próbujmy stworzyć reprezentację kraju. Z obserwacji na zawodach zagranicznych wynika, że jakość gry naszych zawodników jest na średnim poziomie europejskim, szczególnie w grach indywidualnych. W naszym kraju populacja osób, które mogą uzyskać klasyfikacje do gry w boccię, to 2-4 proc. spośród osób z niepełnosprawnością. W 2010 roku sklasyfikowano około 100 zawodników – wyjaśnia.
Celem kursu było wyszkolenie kadry sędziowskiej - obecnie w kraju mamy wyszkolonych 120 sędziów, a jak podkreśla Klimek, jakość sędziowania ma znaczenie. Im lepszy sędzia, tym lepsza jakość pracy z zawodnikami.
Boccia to wersja bardzo popularnej we Francji gry w boule i jako dyscyplina olimpijska uprawiana jest wyłącznie przez zawodników niepełnosprawnych. W naszym kraju rozwinęła się około 20 lat temu w Poznaniu i początkowo traktowano ją jako dyscyplinę rekreacyjną. Do Zamościa trafiła 10 lat temu z Newcastle i od początku rozgrywana była zgodnie z klasyfikacją dla osób z porażeniem mózgowym czy zanikiem mięśni.
Głównymi ośrodkami boccii w Polsce są obecnie - obok Zamościa i Poznania - Radom, Nowy Sącz, Warszawa, Jaworzno, Zielona Góra, Lublin, Konin, Katowice i Wrocław. W 2010 roku odbyły się Mistrzostwa Polski w Boccii; zważywszy, że jest to dyscyplina paraolimpijska, tym bardziej cieszy jej rosnąca popularność, wspierana przez PKPAR, który organizuje festiwale i turnieje.
Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz