Puchar Świata w szermierce na wózkach - 5 medali Polaków
Nasi reprezentanci wrócili z włoskiego Lonato z dorobkiem pięciu medali: jednego srebrnego i czterech brązowych. Indywidualnie trzy krążki zdobyły Marta Makowska (srebro we florecie kat. B, brąz w szpadzie kat. B) i Renata Burdon (brąz w szabli kat. A).
Panowie indywidualnie nie wywalczyli żadnego medalu, choć po ostatnim udanym Pucharze w Maladze mieliśmy nadzieję na jeszcze lepszy występ. Pocieszeniem jest jedynie fakt, że drużynom kobiet i mężczyzn udało się zdobyć brąz w turniejach drużynowych.
- Świat już dawno od nas odbiegł, a nam coraz trudniej go dogonić - konstatuje Jakub Nowicki, kierownik polskiej ekipy, który towarzyszył naszym reprezentantom w Lonato. - Cieszą medale drużynowe, bo w Londynie oprócz konkurencji indywidualnych odbędą się turnieje drużynowe, jednak jedynie dwa losowo wybrane. Dobry występ drużynowy Polaków w Lonato (zarówno drużyna kobiet, jak i mężczyzn) przybliża nas do zakwalifikowania się do Londynu w turniejach drużynowych. Należy jednak pamiętać, że walka o miejsca jest zacięta i nasi zawodnicy będą musieli dobrze walczyć na kolejnych Pucharach i MŚ - podkreśla.
Te ograniczenia to efekt polityki Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC). Na igrzyska paraolimpijskie może zakwalifikować się 8 drużyn (8 kobiecych i 8 męskich), z czego 1. miejsce jest już zajęte przez gospodarzy, czyli Wielką Brytanię. Chiny i Hong Kong to szermiercze mocarstwa, które niewątpliwie zajmą kolejne dwa miejsca, a to oznacza, że dla „reszty świata” pozostaje jedynie 5 miejsc.
Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz