Równe wybory
27 maja 2011 r. Sejm przyjął ustawę o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych, która zmienia Kodeks wyborczy. Po 18 miesiącach pracy wprowadzono regulacje prawne pozwalające tej grupie wyborców na pełne uczestnictwo w procesach demokratycznych. Jest szansa, że zmiany będą obowiązywały już w najbliższych, jesiennych wyborach parlamentarnych.
Jak podkreślają twórcy projektu, uchwalona ustawa jest ważna nie tylko dla niepełnosprawnych Polaków, ale także dla polskiej demokracji. Konstytucja zapewnia wszystkim obywatelom korzystanie z tych samych wolności i praw; jednym z nich jest czynne prawo wyborcze.
Wcześniej dla tej grupy wyborców wprowadzono możliwość głosowania za pośrednictwem pełnomocnika. Nowe regulacje prawne przewidują kolejne rozwiązania.
Informacja wyborcza dla osób z niepełnosprawnością
Przepisy wprowadzają nieodpłatną informację dla osób
niepełnosprawnych w formie infolinii oraz materiałów drukowanych
przesyłanych na prośbę wyborcy – każdy wyborca będzie mógł zażądać
przysłania materiałów wyborczych na swój adres domowy. Ponadto
regulacje przewidują obowiązek umieszczania obwieszczeń wyborczych
oraz wyników głosowania w miejscach łatwo dostępnych dla osób o
ograniczonej sprawności ruchowej oraz obowiązek ustnego przekazania
osobie niewidomej lub niedowidzącej treści obwieszczeń wyborczych
przez wyznaczonego członka obwodowej komisji wyborczej.
Wyborca niepełnosprawny, wpisany do rejestru wyborców, ma prawo do
informacji o właściwym dla siebie okręgu wyborczym, lokalach
wyborczych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania,
terminie oraz godzinach głosowania, jak również jego warunkach i
formach. Ponadto Państwowa Komisja Wyborcza będzie sporządzać i
udostępniać w alfabecie Braille’a materiał informacyjny o
uprawnieniach niepełnosprawnych wyborców.
Głosowanie korespondencyjne (listowne)
To nowatorskie rozwiązanie dla osób o znacznym i
umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Dla celów głosowania
korespondencyjnego przeznaczona będzie co najmniej jedna obwodowa
komisja wyborcza na terenie gminy.
Weryfikacja w trybie konsultacji obywatelskich siedzib
komisji wyborczych
Zmiany lokalizacji siedzib komisji wyborczych mają na celu
istotne zwiększenie liczby lokali wyborczych dostępnych dla osób z
niepełnosprawnościami, osób starszych i rodziców (opiekunów) z
małymi dziećmi. W każdej gminie co najmniej 1/3 lokali obwodowych
komisji wyborczych powinna być dostosowana do potrzeb tej grupy
wyborców. Projekt listy lokali wyborczych będą mogły opiniować
organizacje reprezentujące osoby niepełnosprawne, a także każdy
zainteresowany wyborca.
Nakładki na karty do głosowania z opisem w alfabecie
Braille’a
Proponowane przepisy przewidują możliwość oddania głosu
przez wyborcę niewidomego lub niedowidzącego przy pomocy nakładek
na karty do głosowania z opisem w alfabecie Braille'a. Wzór
nakładek określi Państwowa Komisja Wyborcza.
Jak podkreślają posłowie PO, ustawa o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych ma sprawić, że zasada powszechności będzie w pełni realizowana, i umożliwić tej grupie wyborców – na równych prawach – tworzenie demokracji w Polsce.
- Proponowane zmiany nie prowadzą w żadnym wypadku do politycznego zabezpieczenia interesów jakiejkolwiek partii politycznej zamierzającej brać udział w wyborach, ani nie ograniczają praw wyborczych obywateli. Służą jedynie, jak była już o tym mowa, wyrównaniu szans i likwidacji stanu niezgodnego z Konstytucją – wyjaśnia w swoim stanowisku prof. dr hab. Andrzej Zoll.
Ustawa trafi teraz do Senatu, następnie zaś - do prezydenta. Według posła Sławomira Piechoty (PO), z nowych przepisów mogą skorzystać nawet dwa miliony niepełnosprawnych Polaków.
Komentarze
-
Wybory dla niepełnosprawnych - obowiązki po stronie gminy
25.08.2011, 20:48Trochę więcej o obowiązkach gminy co do zapewnienia pomocy niepełnosprawnym w trakcie wyborów, dostosowaniu lokali wyborczych i zapewnieniu informacji dla wyborców niepełnosprawnych pełnomocnictwach: - http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/wybory-2011-informowanie-wyborcow- niepelnosprawnych-przez-wojta-burmistrza-prezydenta-miasta - http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/wybory-2011-dostosowanie-lokali-wy borczych-dla-potrzeb-osob-niepelnosprawnych-wzory-dokumentow - http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/wybory-2011-umozliwienie-i-udziela nie-pomocy-w-glosowaniu-korespondencyjnym - http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/ulatwienia-wyborcze-dla-niepelnosp rawnychodpowiedz na komentarz -
wielki kit
09.06.2011, 08:42jesli rzad zadba o godne zycie dla osob pokrzywdzonych przezlos to ci ludzie sami zadbaja o udzial w glosowaniu ,ulga prorodzinna dla kogo -dla bogaczy,obnizka podatku 10pr0cent tez dla bogaczy a podwyszka watu dla wszystkich,nie mowiac juz o zaniedbaniach w infra strukturze,nowe przejscia i schody bez uwzglednienia osob na wozkach to wszystko jest chore ,osoby po 50 maja szkolenia dostana bilet i miske pieniadze maja ci co prowadza szkolenia ,a osoby po kursie zostaja dalej bez srodkow do zycia ,.kukis prawde powiedzial tuskowi w tv,mielismy jeden pzpr a teraz mamy ich 4odpowiedz na komentarz -
Głosowanie
02.06.2011, 22:30A co z głuchymi? Jak mają się skontaktować infolinią? jak mogą głosować nie słysząc i nie mówiąc?Jak dostać listę ma osoba głuchoniema i z dysfunkcją ruchu?odpowiedz na komentarz -
i co dalej????
02.06.2011, 18:18tu dopiero wladza kapialistyczna pokaze co mozna w tej sytuacji zrobić ! okolo 5 milionow inwalidow , ile to glosow mozna se dodac nie??? ale jaja jaka fajna ustawa.Pozdrawiam , inwalida chodzacy ale ostatnio majacy w glebokim powazaniu takie ustawy i takie prawo oczywiscie w sensie negatywnymodpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz