Odwołanie od orzeczenia córki, która ma astmę
Córka ma rozpoznaną astmę oskrzelową przewlekłą i dostała orzeczenie o niepełnosprawności na trzy lata, lecz w punkcie 8 napisali, że nie wymaga opieki dorosłego. Odwołałam się raz i napisali mi, że nie ma podstaw do uchylania czy zmiany orzeczenia. Co mam zrobić?
Szanowna Pani,
rozumiem, iż pisze Pani o orzeczeniu wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności jako organu drugiej instancji.
Warto pamiętać, iż od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu, które się składa za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu zgodnie z pouczeniem, które powinno znajdować się na przedmiotowym orzeczeniu. Zgodnie z art. 4779 § 2. Kodeksu postępowania cywilnego - organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.
Zgodnie natomiast z art. 47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik