Od stycznia 2005 r. można będzie wnieść sprzeciw od orzeczeń lekarzy orzeczników ZUS
31 maja 2004 r. opublikowana została ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.04.121.1264).
Jedną z ważniejszych zmian, którą wprowadza ustawa, jest ustanowienie dwuinstancyjności orzecznictwa ZUS. Od 1 stycznia 2005 r. osobom ubiegającym się o renty z tytułu niezdolności do pracy będzie przysługiwało prawo sprzeciwu od orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS.
W tej chwili oddział ZUS wydaje na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika decyzję o przyznaniu świadczenia, a osoba zainteresowana może odwołać się jedynie od decyzji ZUS do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Nie ma natomiast możliwości zaskarżenia samego orzeczenia.
Po wejściu w życie nowych przepisów procedura odwoławcza będzie wyglądała następująco: osobie zainteresowanej będzie przysługiwał sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika do komisji lekarskiej w ciągu 14 dni, licząc od dnia doręczenia orzeczenia - przekroczenie tego terminu przekreśla szanse na rozpatrzenie wniosku. Sprzeciw należy złożyć za pośrednictwem ZUS (jednostka właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej). Komisja rozpatrując sprzeciw, dokona jednocześnie oceny niezdolności do pracy.
Podstawą do wydania decyzji przez organ rentowy w sprawie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy będą:
- orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu,
- orzeczenie komisji lekarskiej.
Warto podkreślić, że niewykorzystanie drogi odwoławczej w ZUS spowoduje odrzucenie przez sąd odwołania opartego jedynie na orzeczeniu lekarza orzecznika.
Nowelizacja wprowadziła także zmiany w kodeksie postępowania cywilnego w zakresie procedury odwołań od decyzji - zmiany te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2005 r. Zgodnie z nimi, jeżeli w odwołaniu od decyzji organu rentowego zostaną wskazane nowe okoliczności dotyczące niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji, które powstały po dniu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS (od którego nie wniesiono sprzeciwu) bądź orzeczenia komisji lekarskiej ZUS, organ rentowy nie kieruje odwołania do sądu. Odwołanie takie zostanie przekazane przez organ rentowy lekarzowi orzecznikowi do ponownego rozpatrzenia, a poprzednia decyzja zostanie uchylona. Po rozpatrzeniu nowych okoliczności, wydana zostanie przez organ rentowy nowa decyzja, od której będzie można odwołać się do sądu.
Opracowanie: Daria Porębska
Źródło: Gazeta Prawna nr 86, 4 maja 2004 r., Dz.U.04.121.1264.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz