Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opiekun środowiskowy

28.01.2020
Autor: T.

Pracuję w powyższym zawodzie 15 lat, pielęgnacja chorych, podnoszenie ich, zakupy prowadzenie domu, kręgosłup i kończyny nadwyrężone. Mam stopień umiarkowany. Czy będzie zaliczenie do szkodliwych warunków w momencie przejścia na emeryturę, nawet wcześniejszą.

Szanowna Pani,

Określone zawody i prace, mogą doprowadzić do choroby zawodowej. Pracując w szkodliwych warunkach, pracownik ma więc szansę na specjalny dodatek do pensji z tego tytułu. Przepisy umożliwiają także wcześniejsze przejście na emeryturę.

Kwestię niniejszą regulują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. (Dz. U. Nr 8, poz. 43 z póżn. zm.) w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Poniżej wskazuję prace w szczególnych warunkach, których wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego, i które odnoszą się w swoim zakresie do wykonywanej przez Panią pracy. „Wykaz A Dział XII. W służbie zdrowia i opiece społecznej”:

  1. Prace na oddziałach: intensywnej opieki medycznej, anestezjologii, psychiatrycznych i odwykowych, onkologicznych, leczenia oparzeń oraz ostrych zatruć w bezpośrednim kontakcie z pacjentami
  2. Prace w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych oraz prace lekarzy stomatologów.
  3. Prace w prosektoriach i zakładach anatomopatologicznych, histopatologicznych i medycyny sądowej.
  4. Prace w zespołach pomocy doraźnej pogotowia ratunkowego oraz medycznego ratownictwa górniczego
  5. Prace w domach pomocy społecznej dla nieuleczalnie i przewlekle chorych, umysłowo upośledzonych dorosłych i umysłowo niedorozwiniętych dzieci.
  6. Prace przy pobieraniu prób i pomiarach w warunkach i na stanowiskach pracy szkodliwych dla zdrowia, wykonywane przez personel stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz laboratoriów środowiskowych.

Proszę porównać dokładnie Pani zakres obowiązków w ramach stosunku pracy z przytoczonym powyżej wykazem prac w szczególnych warunkach. Zachęcam też do zapoznania się z całym rozporządzeniem.

Jeżeli następnie będzie Pani chciała skonsultować to bezpośrednio z prawnikiem, może Pani skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas