Warszawa: podsumowano projekt "Po prostu Poradnia"
Współczynnik zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych to niespełna 26 proc.; ich kwalifikacje często nie odpowiadają wymogom rynku pracy, na którym liczą się konkretne umiejętności, samodzielność i doświadczenie. Z myślą o nich stworzono projekt "Po prostu Poradnia".
„Po prostu Poradnia” to projekt Stowarzyszenia "SPOZA", które pomaga w Warszawie osobom z niepełnosprawnością oraz problemami emocjonalnymi. 14 czerwca na konferencji prasowej podsumowano projekt, którego obecna edycja, współfinansowana ze środków unijnych, dobiega końca.
Celem projektu była aktywizacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością; w założonej przez stowarzyszenie poradni zespół specjalistów pomagał im przygotować się do poszukiwania pracy. Beneficjenci projektu mogli liczyć na indywidualne wsparcie psychologa, doradcy zawodowego, brokera edukacyjnego, pośrednika pracy, prawnika, doradcy biznesowego, w miarę potrzeb psychiatry oraz usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej i specjalistycznego transportu, a także na pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
- Inspiracją do powołania poradni byli uczestnicy szkoleń organizowanych w ramach programu EQUAL, którzy po ich zakończeniu nie mogli znaleźć pracy. Specjaliści, którzy z nimi pracowali, uznali, że potrzebna jest dalsza pomoc - mówiła Krystyna Wojakowska ze Stowarzyszenia "SPOZA". W ten sposób powstała poradnia działająca na warszawskiej Pradze Północ, przy ul. Targowej.
Prezes stowarzyszenia Agnieszka Żarnecka zwróciła uwagę, że najczęściej poszukiwanymi pracownikami w Warszawie są wykwalifikowani robotnicy o wykształceniu średnim lub technicznym oraz specjaliści z wykształceniem uniwersyteckim. Wśród uczestników projektu najwięcej było osób z wykształceniem ponadgimnazjalnym.
Żarnecka podkreśliła, że często ich wykształcenie było niedopasowane do potrzeb rynku - osoby z niepełnosprawnością kształcone są w takich zawodach jak tapicer, introligator, zegarmistrz - lub niedokończone - niepełnosprawni uczniowie zniechęcani bywali do podchodzenia do matury czy egzaminów zawodowych, więc ich wysiłek włożony w edukację szedł na marne, a kwalifikacje trzeba było uzupełniać. Jak podkreśliła, część uczestników projektu rozpoczęła dalszą naukę - przygotowują się do matury, podejmują studia.
Małgorzata Rupar ze Stowarzyszenia "SPOZA", doradca zawodowy i psycholog, poinformowała, że dobór specjalistów pracujących w poradni był odpowiedzią na potrzeby jej klientów. - Zaczynaliśmy z psychologami i doradcami zawodowymi, z biegiem czasu okazało się, że konieczna jest np. pomoc prawnika. Nasi podopieczni często zgłaszali się z problemami, które uniemożliwiały im podjęcie jakiejkolwiek aktywności. Potrzebni okazali się też m.in. psychoterapeuta oraz doradca biznesowy, ponieważ część beneficjentów zainteresowana była podjęciem własnej działalności gospodarczej - mówiła.
Jak poinformowała Wojakowska, do tej pory z pomocy poradni skorzystało 209 osób, z czego 43 już znalazły pracę. 85 proc. beneficjentów to osoby ze znaczną i umiarkowaną niepełnosprawnością. Po zakończeniu obecnej edycji projektu poradnia działać będzie dalej, dzieki finansowaniu ze środków PFRON. Jedynym warunkiem skorzystania z poradni jest orzeczenie o niepełnosprawności. - Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o czas korzystania z poradni, można przychodzić tak długo, jak się potrzebuje. Niektórzy nasi podopieczni już po znalezieniu pracy przychodzą do nas, by "naładować akumulatory" - mówiła Wojakowska.
W Polsce współczynnik zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnością wynosi 25,9 proc. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii - 39 proc., w Niemczech - 46 proc., a w Szwecji - 53 proc.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Emocjonalnymi „SPOZA” powstało w 1998 r. Prowadzi m.in. Ośrodek Terapeutyczno-Edukacyjny „SPOZA”, w którym udziela bezpłatnej pomocy terapeutycznej dzieciom i młodzieży z zaburzeniami emocjonalnymi oraz ich rodzicom, prowadzi także szkolenia dla nauczycieli i pracowników socjalnych. Od 2006 r. stowarzyszenie prowadzi placówkę doskonalenia nauczycieli - Ośrodek Terapeutyczno-Edukacyjny „SPOZA”, a od 2009 r. - agencję zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnością.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz