Wrocław: trwa rekrutacja do mieszkania opieki wytchnieniowej
Osoby z niepełnosprawnością z Wrocławia mogą znaleźć fachową opiekę, a opiekunowie wytchnienie i odpoczynek dzięki funkcjonowaniu mieszkania opieki wytchnieniowej. To pierwsze takie mieszkanie we Wrocławiu.
Mieszkanie składa się z dwóch pokoi dla osób z niepełnosprawnością, pokoju opiekuna, kuchni i łazienki. Jeden z pokoi jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wyposażony jest w specjalne łóżko rehabilitacyjne, a na suficie zamontowano podnośnik. Drugi pokój został przygotowany z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną.
Dostosowana jest również łazienka z siedziskiem prysznicowym, które daje możliwość zmiany pozycji w układzie poziomym i pionowym, łóżko prysznicowe z regulowaną wysokością oraz sedes z systemem zmiany pozycji.
Co ciekawe, kuchnia dostosowana jest także do potrzeb osób z zaburzeniami odżywiania, w tym osób z zespołem Pradera-Williego, czyli chorobą wiecznego głodu - wejście zabezpieczone jest zamkiem szyfrowym.
W mieszkaniu jest system przywoływania opiekuna, a w łazience alarm, aby w razie potrzeby można było wezwać pomoc.
Mieszkanie zostało wyremontowane i przystosowane przez Fundację „Potrafię Pomóc”. Rekrutacja będzie trwała do momentu wyczerpania wolnych miejsc w ramach środków przyznanych dla projektu. Po weryfikacji wniosków zostaną stworzone listy osób spełniających kryteria oraz utworzona lista podstawowa i rezerwowa.
Udział w projekcie dotyczy mieszkańców Wrocławia i jest bezpłatny. W tym roku została poszerzona grupa osób mogących skorzystać z mieszkania. Dotychczas konieczne było posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. W tym roku pomoc będą mogły otrzymać osoby bez orzeczenia, które ze względu na zły stan zdrowia nie mogą wykonać co najmniej jednej z podstawowych czynności.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz