Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na jakich zasadach należy mi się dodatek za nadgodziny?

10.01.2020
Autor: Z.

Mam orzeczoną umiarkowaną niepełnosprawność. Wystąpiłem z wnioskiem do lekarza medycyny pracy o zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych. W orzeczeniu lekarza medycyny pracy mam zgodę na pracę w nadgodzinach bez wpisu o 8-godzinnym dniu pracy. Od jakiej godziny należy mi się dodatek za nadgodziny?

Szanowny Panie,

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o Rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych( tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1172 z późn. zm.) czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto niezależnie od stopnia niepełnosprawności osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Przepisów art. 15 ww. ustawy nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Z uwagi na fakt, iż nie jest mi znana treść skierowania od pracodawcy na badanie lekarza medycyny pracy oraz nie jest mi znana cała treść zgody lekarza medycyny pracy, mogę wskazać ogólnie, że praca w nadgodzinach dla osoby pracującej w systemie 7/35 to praca zaczynająca się po 7 godzinie pracy.

Wskazuję ponadto, że co do zasady osoba otrzymująca zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych, otrzymuje ją z uwagi na fakt, iż otrzymała zgodę na pracę w systemie 8/40. Jeżeli bowiem praca w godzinach nadliczbowych będzie częsta (np. wykonywana codziennie), to tak naprawdę osoba będzie pracować praktycznie właśnie w systemie 8/40.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas